To już ostatni post ze Szwecji. Przynajmniej do czasu, aż nie pojedziemy tam ponownie. Podsumowałam i zebrałam w nim wszystkie najważniejsze informacje. Gdzie szukać noclegu, jak dotrzeć do Szwecji, ile kosztowała nas ta podróż, namiary na domki, które wynajęliśmy i wiele innych. Zapraszam Was na mały przewodnik jak zorganizować wakacje w Szwecji.
Wakacje w Szwecji. Czy i dlaczego warto wybrać Szwecję na kierunek wakacyjny?
Cały ten przewodnik będzie bardzo subiektywny. Dlatego napiszę Wam dlaczego my zdecydowaliśmy się na wakacje w Szwecji i dlaczego byliśmy tak bardzo zadowoleni.
Natura i architektura
Po pierwsze ja uwielbiam Skandynawię. To nie była nasza pierwsza wizyta w Skandynawii. Znaliśmy już Norwegię i Finlandię (Finlandia pod względem geograficznym nie zalicza się do Skandynawii, ale klimat ma podobny). Uwielbiam te kraje za piękny, prosty styl, ład, porządek, zamiłowanie do pięknego designu, za tereny, gdzie dominuje wyłącznie natura. Mogłabym tak długo wymieniać. To są kraje, które mnie niesamowicie inspirują. Szwecji wcześniej nie widzieliśmy i od dawna była na liście marzeń.
Pogoda
Po drugie miesiące letnie zazwyczaj spędzamy w Polsce, ponieważ nie przepadamy za zbyt wysokimi temperaturami (25 stopni to dla nas górna granica). W Szwecji temperatury są podobne do polskich, a polskie lato nam odpowiada.
Cisza i spokój
Po trzecie bardzo nie lubimy tłumu. W sezonie wakacyjnym odpuszczamy sobie popularne miejscówki, zostawiamy je do odwiedzenia jesienią, albo zimą. Szwecja nie jest jeszcze zbyt popularna turystycznie. Poza tym sezon w Szwecji kończy się w połowie sierpnia, dlatego nawet w popularnych miejscach turystów praktycznie nie ma.
Camili Lackberg i Astrid Lindgren
Po czwarte jestem wielką fanką Camili Lackberg i Astrid Lindgren, dlatego po prostu musiałam odwiedzić ten kraj. Tym razem udało nam się zobaczyć Fjalbackę, miejsce, w którym rozgrywa się akcja kryminałów Camili Lackberg, następnym razem odwiedzimy magiczny świat Astrid Lindgren wVimmerby.
Transport. Jak dostać się z Polski do Szwecji?
Lot do Szwecji
Do Szwecji możecie się dostać na różne sposoby. Najtańsza i najszybsza opcja to oczywiście podróż samolotem. Z różnych miast w Polsce do różnych miast w Szwecji jest do wyboru kilkadziesiąt lotów. Loty do Szwecji i ceny lotów w najtańszym miesiącu możecie sprawdzić tutaj.
Samochodem do Szwecji
Kolejną opcją jest podróż samochodem, niestety jest to wersja najdłuższa, ponieważ najkrótsza droga lądowa z Polski do Szwecji prowadzi przez Niemcy i Danię.
Rejs promem do Szwecji
Ostatnią bardzo wygodną opcją, na którą my się zdecydowaliśmy to podróż promem. Na prom możecie zabrać własny samochód. Promy kursują z różnych miast w Polsce:
- Rejs ze Świnoujścia do Ystad – promy Polferries, promy Unity Line
- Rejs ze Świnoujścia do Trelleborga – promy Ttline
- Rejs z Gdańska do Nynashamn – promy Polferries
- Rejs z Gdyni do Karlskrony – promy Stena Line, tymi promami płynęliśmy
Więcej o podróży promem poczytacie w tym wpisie:
Podróż promem Stena Line z Gdyni do Karlskrony. Wrażenia, ceny, informacje praktyczne.
Nocleg. Gdzie szukać noclegu w Szwecji?
Booking i Airbnb
Noclegów za granicą szukam w dwóch, zapewne dobrze Wam znanych, serwisach Booking i Airbnb. Airbnb polecam szczególnie przy rezerwowaniu dłuższych wyjazdów. Zdarza się (nam już dwukrotnie), że cena pobytu powyżej 28 dni jest obniżana nawet o … 65%! Jak łatwo policzyć wynajem na cztery tygodnie jest tańszy niż na dwa tygodnie. W Szwecji obydwa domki wynajęliśmy przez Airbnb. Jeśli nie macie jeszcze konta w serwisie polecam założyć poprzez ten link:
Odbierz 138 zł na pierwszą rezerwację na airbnb.pl.
Lokalizacja
W Szwecji jest mnóstwo pięknych rejonów. My na start wybraliśmy dwa – rejon Vastra Gotaland oraz rejon Blekinge.
Vastra Gotaland
Vastra Gotaland wybraliśmy ze względu na słynną, dzięki książkom Camili Lackberg, Fjällbackę.
Blekinge
Blekinge wybraliśmy, ponieważ zależało mi na odwiedzeniu Skanör, miasteczka, które słynie z jednej z najpiękniejszych szwedzkich plaż oraz zobaczeniu, choćby z daleka słynnego mostu nad Sundem. Jeśli nie znacie serialu „Most nad Sundem”, a lubicie kryminały, polecam. To jeden z najlepszych seriali, jakie widziałam. Jednocześnie chcieliśmy wybrać miejsce nieznacznie oddalone od Karlskrony, z której ostatniego dnia z samego rana wypływaliśmy do domu.
Namiary na domki. Gdzie nocować w Szwecji?
Domek w rejonie Vastra Gotaland
Nocleg w rejonie Vastra Gotaland mieliśmy w domku na wsi niedaleko miasteczka Lysekil.
Namiary na nasz domek znajdziecie tutaj:
Drewniany, letni domek na szwedzkiej wsi niedaleko Lysekil.
Recenzję domku znajdziecie w tym wpisie:
Subiektywny przewodnik po rejonie Vastra Gotaland i namiary na domek w szwedzkiej wsi.
Domek w rejonie Blekinge
Nocleg w rejonie Blekinge mieliśmy w domu bardzo blisko plaży w malutkim miasteczku Hörvik.
Namiary na nasz domek znajdziecie tutaj:
Drewniany dom przy plaży w Hörvik.
Recenzję domu znajdziecie w tym wpisie:
Wakacje nad Bałtykiem w Szwecji. Namiary na dom przy plaży.
Pamiętajcie o zniżce:
Odbierz 138 zł zniżki na pierwszą rezerwację na airbnb.pl.
Pogoda w Szwecji. Jak wygląda lato w Szwecji?
Pogoda w Szwecji jest zbliżona do polskiej. Do śledzenia pogody polecam Wam serwis pogodowy yr.no. Możecie tam sprawdzić nie tylko pogodę bieżącą i przyszłą, ale i prześledzić pogodę w wybranych przedziałach czasowych w poprzednich latach. Dzięki temu możecie dopasować termin podróży do pogody, która najbardziej Wam odpowiada i trzymać kciuki, żeby w momencie wyjazdu było podobnie jak w poprzednich latach 😉
Termin. Kiedy warto wybrać się do Szwecji?
Wiadomo, nie ma terminu, który byłby idealny dla wszystkich. Wybór zależy od tego czego oczekujecie i kiedy możecie wyjechać. My wybraliśmy na sierpień. Zależało nam, żeby tym razem zobaczyć Skandynawię latem (wiosną, jesienią i zimą już widzieliśmy). Druga połowa sierpnia miała dla nas dodatkowy plus, ponieważ nie było już zbyt wielu turystów. Jeszcze trwało lato, było ciepło, a sezon w Szwecji już dobiegł końca (wakacje w Szwecji kończą się w połowie sierpnia). W sierpniu dodatkową atrakcją są kwitnące wrzosy. W Szwecji jest ich bardzo dużo, szczególnie w rejonie Vastra Gotaland, skały w tamtych rejonach były fioletowe od kwiatów.
Podróż z dziećmi. Czy warto jechać do Szwecji z dziećmi?
Oczywiście! Jeśli Wasze dzieci nie mają choroby lokomocyjnej, to już sama podróż promem jest wielką atrakcją. Nasze dziewczyny spędziły pół dnia na sali zabaw na promie, poznały wszystkie dzieci i nie miały ochoty opuszczać statku. A Szwecja? Znacie i pamiętacie książkę „Dzieci z Bullerbyn” i ich lato? Zabawy na dworzu, kontakt z naturą, wolno płynący czas. Tak wyglądało w książce i tak samo było podczas naszej podróży. A jeśli Wasze dzieci lubią wyżej wspomnianą książkę, to możecie z nimi odwiedzić wioskę Bullerbyn, ona istnieje naprawdę. Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat tego miejsca Astrid Lindgren Värld.
Co warto zobaczyć w Szwecji? Moje ulubione miejsca.
Z miejsc, które odwiedziliśmy w Szwecji polecam Wam w zasadzie wszystkie. Gdybym miała wybrać top trzy byłyby to Skanör, Fjällbacka i Smögen.
Tutaj znajdziecie wpisy dotyczące każdego z tych miejsc, w każdym bardzo dużo zdjęć:
- Skanör i najpiękniejsza plaża nad Bałtykiem. Turkusowa woda, wydmy i pastelowe domki.
- Fjällbacka, szwedzkie miasto z kryminałów Camili Lackberg
- Smögen, najbardziej fotogeniczne szwedzkie miasto
Ale polecam Wam odwiedzić również:
- Lysekil i piękny rezerwat Stånghuvuds
- Hunnebostrand i nietypowe szwedzkie zoo Nordens Ark, które ma na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, zwiększenie ich populacji i wypuszczenie na wolność
- Karlskronę i jej najbardziej kolorową dzielnicę Bjorkholmen
Bezpieczeństwo na drogach. Jak wygląda jazda samochodem w Szwecji?
Po szwedzkich drogach jeździło nam się bardzo przyjemnie. Mało kto ryzykuje tutaj przekraczaniem prędkości, ponieważ kary za nieprzestrzeganie przepisów drogowych są w Szwecji naprawdę bardzo wysokie. A fotoradarów na drogach jest bardzo, bardzo dużo.
Przykładowe kary za nieprzestrzeganie przepisów na szwedzkich drogach
Przekroczenie prędkości w Szwecji na drogach z ograniczeniem 30km/h
Podam Wam kilka przykładów kar jako ciekawostkę, mam nadzieję, że nigdy ich nie doświadczycie. Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości o 1-10km/h na drodze z ograniczeniem 30km/h to kwota około 2000 SEK (około 800 PLN). Przy przekroczeniu na takiej drodze prędkości powyżej 40km/h sprawa trafia do sądu, a wysokość mandatu uzależniona jest od wysokości zarobków, są to naprawdę bardzo wysokie kwoty, liczone w tysiącach złotych, mogą wynieść dużo więcej niż koszt wakacji. Przekroczenie prędkości powyżej 20km/h na drogach z ograniczeniem do 30km/h poza wysokim mandatem grozi dodatkowo utratą prawa jazdy.
Jazda samochodem w Szwecji po spożyciu alkoholu
Poza przekroczeniem prędkości w Szwecji bardzo wysoko karana jest jazda po spożyciu alkoholu. Dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,02%. Prowadzenie pod wpływem alkoholu karane jest bardzo wysoką grzywną i/lub zatrzymaniem prawa jazdy a także aresztem. Wysokość grzywny uzależniona jest od zarobków karanego. Posiadanie powyżej 0,1% alkoholu we krwi grozi dodatkowo karą pozbawienia wolności. To tylko kilka przykładów kar, a ich pokazanie miało na celu ostrzeżenie Wam przed łamaniem przepisów. Najlepiej nie tylko w Szwecji.
Opieka medyczna. Jak wygląda opieka medyczna w Szwecji?
Przed każdym, nawet najkrótszym wyjazdem wykupujemy pakiet ubezpieczenia turystycznego w PZU. Obejmuje ono ubezpieczenie kosztów leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków, bagaż oraz OC.
Jak wygląda opieka medyczna w Szwecji nie mam pojęcia, na szczęście nie musieliśmy z niej korzystać.
Pakowanie walizki. Co warto zabrać ze sobą do Szwecji?
Sposoby na spakowanie walizki
Do Szwecji spakowaliśmy się tak jak zwykle, czyli wzięliśmy jak najmniej jak najbardziej praktycznych rzeczy. O pakowaniu powstało kilka wpisów, nasze metody i konkretne listy rzeczy do spakowania znajdziecie tutaj:
- Subiektywny poradnik jak spakować czteroosobową rodzinę do jednej walizki.
- Subiektywny poradnik jak spakować się na kilka dni do bagażu podręcznego.
- Subiektywny poradni co spakować na dwa tygodnie i dłużej do dziecięcej walizki.
Żywność
Do Szwecji poza tym co bierzemy w każdą podróż wzięliśmy również jedzenie, dużo jedzenia. Skąd ten pomysł? Po wizytach w Norwegii, gdzie ceny jedzenia były znacznie wyższe niż w Polsce postanowiliśmy, że nie chcemy codziennie przepłacać. Skoro jechaliśmy własnym samochodem, to szkoda byłoby nie skorzystać z miejsca w bagażniku.
Promem można przewozić dowolne ilości jedzenia, nie ma żadnych limitów. Limity są wyłącznie dla alkoholu i papierosów. Podstawowe warunki, które trzeba spełniać to mieć ukończone 20 lat oraz przewozić je wyłącznie na użytek własny. Więcej szczegółów znajdziecie na tej stronie – zasady dotyczące przewozu alkoholu i papierosów.
Co dokładnie zabraliśmy do Szwecji? Produkty, które się nie psują, które jemy również w Polsce (nie braliśmy żadnych zupek chińskich itp, tylko i wyłącznie to co lubimy i jemy na co dzień). Makaron, ryż, kaszę, oliwę, herbatę, kawę, ryby w puszce czy słoiku, dżem, miód, wino itp Świeże produkty kupowaliśmy na miejscu, głównie zaopatrywaliśmy się w marketach ICA. Jak się okazało ceny w sklepach spożywczych w Szwecji nie były tak wysokie jak w Norwegii. Mimo wszystko cieszyliśmy się, że nie musimy wymyślać i kupować produktów na obiady, bo proste dania mieliśmy obmyślone już w Polsce, a produkty przygotowane.
Kosztorys. Jaki jest koszt wakacji w Szwecji?
Bardzo ciężko jest zrobić kosztorys takiego wyjazdu, jednak ze względu na dużą ilość pytań dotyczących cen w Szwecji postanowiłam podać Wam podstawowe koszty jakie my ponieśliśmy.
Koszt noclegu w Szwecji
Ceny noclegów w Szwecji są bardzo różne. Nasze domki nie były ani najdroższe, ani najtańsze.
Koszt pierwszego noclegu – Drewniany, letni domek na szwedzkiej wsi niedaleko Lysekil:
6 nocy, 3 osoby dorosłe, 2 dzieci, cena – 2392,25 zł
Koszt drugiego noclegu – Drewniany dom przy plaży w Hörvik.
4 noce, 3 osoby dorosłe, 2 dzieci (3 i 6 lat), cena – 1956 zł
Koszt rejsu do Szwecji
Koszt rejsu zależy od różnych czynników. Opisałam to dokładniej we wpisie – Podróż promem Stena Line z Gdyni do Karlskrony. Wrażenia, ceny i informacje praktyczne. Znajdziecie tam szczegółowy kosztorys, tutaj podam Wam jedynie łączną cenę każdego z naszych rejsów.
Koszt rejsu Gdynia – Karlskrona promem Stena Baltica
3 osoby dorosłe, 2 dzieci, samochód, cena – 1255 zł
Koszt rejsu Karlskrona – Gdynia promem Stena Spirit
3 osoby dorosłe, 2 dzieci, samochód, cena – 1137 zł
Koszt życia w Szwecji
W tym temacie zbyt wiele Wam nie napiszę, ponieważ mając jedzenie z Polski (w Polsce kupiłam jedzenie za około 700 zł) naprawdę niewiele pieniędzy wydaliśmy na miejscu. W jedzenie zaopatrywaliśmy się w sklepach ICA. Dokładnych cen nie podam, ale nie były szokująco wysokie (albo zdążyłam się już przyzwyczaić do cen skandynawskich).
Podam Wam kilka przykładowych cen, które zapisałam przy okazji stories na Instgaramie (czarnaewcia), albo zachowałam rachunki.
- Cena paliwa na stacji wynosiła 15,58 SEK, czyli około 6,39 PLN.
- Koszt 6 cynamonowych bułek i 3 ciastek na stacji benzynowej to 88 SEK, czyli 35,50 PLN.
- W rewelacyjnej kawiarni Röe Gård, o której piszę więcej w następnym punkcie, za 3 kawy z możliwością dolewek oraz 5 ciast zapłaciliśmy 302 SEK, czyli około 120 zł.
- W klimatycznej piekarni w Smögens Narlivs w Smögen za 3 kawy z możliwością dolewki, 2 cynamonowe bułki oraz 2 ciasteczka zapłaciliśmy 88 SEK, czyli około 35,50 PLN.
Pamiątki. Co warto przywieźć z podróży do Szwecji?
Rzadko z podróży przywozimy pamiątki. Nie raz zdażyło nam się po półtora miesięcznej podróży kupić jakiś drobiazg, typu korek do wina, dopiero na lotnisku, żeby mieć poza zdjęciami pamiątkę z danego kraju. Tym razem było inaczej, ponieważ dostaliśmy od właściciela wynajmowanego domku namiary na świetne miejsce Röe Gård. To miejsce, które wygląda niczym wioska Bullerbyn. Kilka drewnianych, czerwonych domków zlokalizowanych na farmie, pośród zieleni i pasących się nieopodal krów i kóz. Na terenie Röe Gård znajduje się rewelacyjna kawiarnia, plac zabaw dla dzieci i sklep z pamiątkami. Znajdziecie w nim między innymi typowo turystyczne pocztówki, czy magnesy, ale w przepięknym wydaniu. Poza tym jedzenie, artykuły papiernicze i ogromny wybór dodatków do domu. Jeśli będziecie w okolicy bardzo polecam to miejsce. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj – Röe Gård Butik & Kafe.
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące podróży do Szwecji piszcie w komentarzach, chętnie odpowiem.
Wszystkie wpisy ze Szwecji znajdziecie tutaj – Szwecja.
Moje kolejne marzenie podróżnicze… póki co bilety lotnicze kupione na czerwiec do Bari… moje pytanie: gdzie spać z małymi dziećmi?!?!?! Nie mogę doczekać się postu z Apulią w roli głównej….
Post już jest, znajdziesz go tutaj https://czarnaewcia.pl/wloskie-wakacje-w-apulii-fotorelacja-i-namiary-na-dom-w-gaju-oliwnym-z-widokiem-na-morze/ 🙂