Wakacje w Szwecji. Podróż promem Stena Line z Gdyni do Karlskrony. Fotorelacja, wrażenia, ceny i informacje praktyczne.

Podróż promem do Szwecji od kilkunastu lat była moim marzeniem. Jako dziecko zakochałam się w Szwecji za sprawą Astrid Lindgren. „Dzieci z Bullerbyn” i „Madika z Czerwcowego Wzgórza” były moimi ulubionymi książkami, opowiadały proste historie o sielskim dzieciństwie. W późniejszych latach moje wyobrażenie o Szwecji z idyllicznego zmieniło się na bardziej mroczne, oczywiście za sprawą szwedzkich kryminałów z Camilą Lackberg na czele. Po obejrzeniu w ostatnim czasie serialu „Most nad Sundem”,  wiedziałam, że po prostu muszę w końcu zobaczyć ten kraj. Kraj, od którego dzieli nas tak mała odległość, a organizacja takiej podróży wcale nie jest skomplikowana. Kraj, któremu zdecydowanie bliżej do sielskość rodem z „Dzieci z Bullerbyn” niż do mroku z kryminałów.

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam w jaki sposób można dostać się do Szwecji, ile taka podróż może kosztować i co koniecznie musicie zobaczyć, jeśli odwiedzicie Karlskronę tylko na jedną czy dwie godziny.

Szwedzi bardzo mocno dbają o detale, kolorowa skrzynka na listy, wianek na drzwiach, czy pięknie ozdobione okna to norma w tym kraju. | Szwedzkie lato będzie mi się kojarzyło między innymi z malwami

Wakacje w Szwecji. Jak dotrzeć z Polski do Szwecji?

Do Szwecji możecie się dostać na różne sposoby. Najtańsza i najszybsza opcja to oczywiście podróż samolotem. Z różnych miast w Polsce do różnych miast w Szwecji jest do wyboru kilkadziesiąt lotów. Loty do Szwecji i ceny lotów w najtańszym miesiącu możecie sprawdzić tutaj.

Kolejną opcją jest podróż samochodem, niestety jest to wersja najdłuższa, ponieważ najkrótsza droga lądowa z Polski do Szwecji prowadzi przez Niemcy i Danię.

Ostatnią bardzo wygodną opcją, na którą my się zdecydowaliśmy to podróż promem. Na prom możecie zabrać własny samochód. Promy kursują z różnych miast w Polsce:

Najpiękniejszy widok z okna i kabina 5 osobowa na promie Stena Spirit (pozostałe dwa łóżka są złożone na górze)

Rejs z Polski do Szwecji promem Stena Line. Jaki prom wybrać?

Na trasie Gdynia – Karlskrona pływają trzy promy Stena Line – Stena Baltica, Stena Spirit i Stena Vision.

Zdecydowaliśmy się na dwa z nich Stena Baltica i Stane Spirit.

Stena Baltica

Stena Baltica to najnowszy prom, który pływa w godzinach nocnych. Jest przeznaczony głównie do przewozów towarowych, ale zabiera również pasażerów i samochody osobowe. Na statku nie ma atrakcji poza restauracją i salą telewizyjną. Jest za to cisza i spokój. W cenie biletów wliczone są dwa posiłki. Właśnie ten prom wybraliśmy na naszą podróż z Gdyni do Karlskrony. Zależało nam na spaniu, nie na nocnych imprezach, dlatego wybraliśmy statek, na którym tych imprez nie ma. Wypłynęliśmy z Gdyni o godzinie 23:59, przespaliśmy całą noc. Statek lekko bujał, ale mimo, że w dzieciństwie miałam chorobę morską i lokomocyjną, to podróż i spanie na tym statku nie było dla mnie problemem. Dla reszty naszej ekipy również nie. Rano zjedliśmy śniadanie, które serwowane jest w formie bufetu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, wybór jest bardzo duży. O 9:30 dopłynęliśmy do Karlskrony.

Stena Spirit

Stena Spirit to bardzo duży statek. Ten pływający hotel jest jedną z największych jednostek pływających po Bałtyku. Pływa zarówno w godzinach nocnych, jak i w ciągu dnia. Na statku jest wiele atrakcji, między innymi SPA, siłownia, restauracje, kawiarnie, bary, sklep, imprezy, muzyka na żywo, tańce, sale zabaw dla dzieci, pokład słoneczny. I to wszystko z widokiem na morze. Wybraliśmy ten statek na podróż powrotną, ponieważ chcieliśmy, żeby rejs był atrakcją. Z Karlskrony wypłynęliśmy o 9:00, a do Gdyni dopłynęliśmy o 19:30. To była naprawdę bardzo wygodna podróż. Dzieci były zachwycone placami zabaw, spędziły tam w zasadzie większość czasu, a my siedzieliśmy w pobliskiej kawiarni. W cenie rejsu nie ma bezpłatnych posiłków. Zdecydowaliśmy się na obiad w jednej z restauracji Taste. W cenie 109 SEK (około 44 zł) dla osoby dorosłej i 55 SEK (około 22 zł) dla dzieci (dzieci do 4 lat bezpłatnie) był szwedzki stół i do wyboru dziesiątki różnych dań (ryby, mięso, dania wegetariańskie, pizza itp), bardzo dużo dodatków, a także deserów, napojów, w tym kawa, herbata, piwo i wino. Restauracja na obiad otwarta była od godziny 12:00 do 14:00, można było w tym czasie jeść i pić bez ograniczeń. Listę restauracji, które znajdują się na Stena Spirit znajdziecie tutaj. Podróż minęła nam bardzo szybko i żal było schodzić na ląd. Na tym statku bujanie było praktycznie nieodczuwalne, nie wiem czy dlatego, że jest większy od Stena Baltica, czy morze było mniej wzburzone.

Stena Vision

Stena Vision nie płynęliśmy, dlatego zostawiam Wam tutaj stronę, na której znajdziecie wszystkie informacje dotyczące tego promu.

Karlskrona przywitała i pożegnała nas zachmurzonym niebem. Kawałek dalej było już słonecznie i można się było opalać i czytać (albo spać, jak większość pasażerów 😉 ) na pokładzie słonecznym.

Koszt rejsu promami Stena Line na trasie Gdynia – Karlskrona – Gdynia

Ceny rejsów są różne w zależności od rodzaju promu, godzin rejsu, rodzaju kabiny (podczas nocnych rejsów wynajem kabiny jest obowiązkowy, podczas dziennych nie, dlatego koszt rejsu dziennego dzięki temu może być sporo niższy) i oczywiście od ilości osób i od tego czy przewozicie samochód. Podam Wam informacje i ceny naszych rejsów, żebyście w przybliżeniu mogli poznać koszt takiej wyprawy.

Koszt rejsu promem Stena Baltica z Gdyni do Karlskrony

Szczegółowe informacje

 • Prom – Stena Baltica
 • Trasa – Gdynia – Karlskrona
 • Termin – 15.08.2019
 • Godziny rejsu23:59 – 9:30
 • Ilość osób 5 osób (3 osoby dorosłe, 2 dzieci (3, 6 lat))
 • Samochód – tak (skorzystaliśmy z oferty „Samochodem po Skandynawii”)
 • Kabiny  – 2 kabiny Comfort Class 2 osobowe bez okna plus dostawka dla małego dziecka (podczas rejsu w nocy jest obowiązek wynajmu kabiny z odpowiednią ilością łóżek, dla każdego z pasażerów)
 • Posiłki – 2 posiłki w formie bufetu gratis

Kosztorys

 • 1162 zł (bilety, kabiny, samochód)
 • 49 zł (opłata ekologiczna)
 • 21 zł (opłata portowa)
 • 23 zł (łóżeczka dla małego dziecka)

Łączna cena 1255 zł

Koszt rejsu promem Stena Spirit z Karlskrony do Gdyni

Szczegółowe informacje

 • Prom – Stena Spirit
 • Trasa – Karlskrona – Gdynia
 • Termin – 25.08.2019
 • Godziny rejsu9:00 – 19:30
 • Ilość osób – 5 osób (3 osoby dorosłe, 2 dzieci (3, 6 lat))
 • Samochód – tak (skorzystaliśmy z oferty „Samochodem po Skandynawii”)
 • Kabiny – 1 kabina Family Class 5 osobowa z oknem (podczas rejsu w ciągu dnia nie ma obowiązku wynajmu kabiny. Bardzo dużo osób rozkładało koce, a nawet śpiwory pod schodami, czy w innych ustronnych miejscach i ucinało sobie drzemki.)
 • Posiłki – obiad w formie bufetu dla 5 osób

Kosztorys

 • 912 zł (bilety, kabina, samochód)
 • 49 zł (opłata ekologiczna)
 • 21 zł (opłata portowa)
 • 155 zł (obiad dla 5 osób w formie bufetu)

Łącza cena 1137 zł

Łączna cena za rejsy w obydwie strony (5 osób + samochód) –  2392 zł

Charakterystyczne czerwone szwedzkie domy. Domy w Szwecji malowane są specjalnym barwnikiem. Barwnik ten pochodzi z miasteczka Falun i jest produktem ubocznym wytwarzanym przez tamtejszą kopalnię miedzi. Podgrzany i wymieszany z wodą tworzył wytrzymałą czerwoną farbę, która od XVIII wieku była wykorzystywana do malowania domów. Czerwone drewno miało przypominać cegłę, ponieważ dawniej ceglane budynki oznaczały bogactwo. Drewno z kolei jest powszechnie występującym materiałem w Szwecji, dlatego bardzo duża część domów budowana jest właśnie z tego surowca. Czerwony barwnik pomaga je chronić między innymi przed wilgocią, grzybami i przedłuża jego żywotność.

Informacje dotyczące przewozu jedzenia i picia promem z Polski do Szwecji

Skandynawia, jak ogólnie wiadomo, jest dość drogim kierunkiem głównie ze względu na ceny żywności. Po wcześniejszych dwóch wizytach w Norwegii byliśmy nastawieni na wysokie ceny w sklepach i restauracjach, dlatego zdecydowaliśmy się na zabranie zapasów z Polski. Na miejscu okazało się, że ceny w Szwecji nie są aż tak wysokie jak w Norwegii (więcej szczegółów podam Wam przy okazji innych wpisów), ale mimo wszystko zabranie dobrych, zdrowych produktów z Polski było dobrym pomysłem i kolejny raz zrobilibyśmy tak samo.

Promem można przewozić dowolne ilości jedzenia, nie ma żadnych limitów. Limity są wyłącznie dla alkoholu i papierosów. Podstawowe warunki, które trzeba spełniać to mieć ukończone 20 lat oraz przewozić je wyłącznie na użytek własny. Więcej szczegółów znajdziecie na tej stronie – zasady dotyczące przewozu alkoholu i papierosów.

Więcej informacji praktycznych dotyczących rejsu promem Stena Line

Na wszystkie pozostałe pytania dotyczące rejsu znajdziecie informacje na stronie przewoźnika – najczęściej zadawane pytania dotyczące rejsu Stena Line.

W Szwecji bardzo często można spotkać krzesła czy ławki wystawione przed domem

Karlskrona w 1,5 godziny, co warto zobaczyć

Karlskrona to niewielkie miasto liczące około 36 tysięcy mieszkańców o powierzchni ok 21 km kwadratowych leżące na 33 wyspach archipelagu Blekinge.

Mieliśmy zaledwie 1,5 godziny na spacer po mieście, ponieważ czekała nas tego dnia długa podróż do rejonu Västra Götaland. Zdecydowaliśmy się na zwiedzenie moim zdaniem najbardziej fotogenicznej części Karlskrony dzielnicy Bjorkholmen.

Dzielnica Bjorkholmen to najstarsza i najbardziej kolorowa dzielnica Karlskrony. W tej części miasta znajdziecie uliczki z kolorowymi, drewnianymi, niewielkimi domkami. Dawniej domki zamieszkiwane były przez pracowników pobliskiej stoczni. Najstarsze domy pochodzą z XVIII wieku. Kiedyś była to najuboższa dzielnica, dziś jest jedną z najbardziej prestiżowych.

Podobno domki budowane były z niewielkich kawałków drewna, które pracownicy stoczni wynosili z miejsca pracy pod ubraniami. Nie wiem czy to prawda, ale ta historia nadaje jeszcze ciekawszy klimat tej dzielnicy. Na koniec zapraszam na krótki spacer po uliczkach Bjorkholmen 😉

Ulica Nordenskjoldsgatan, najbardziej fotogeniczna ulica w Karlskronie w dzielnicy Bjorkholmen

W większość szwedzkich okien stoją małe lampki, po zmroku światło w oknach tworzy nastrojowy klimat

W Szwecji prawie na każdym domu wisi flaga. W szkole na pierwszych zajęciach Tosia miała opowiedzieć o swoich wakacjach. Opowiedziała, ale nie pamiętała nazwy państwa, w którym była 😉 Pani zapytała czy wie może jak wygląda flaga. Flagę Tosia opisała bez problemu 😉

Domki jak dla krasnoludków. Kiedyś mieszkały tu całe rodziny, teraz często są tylko przedsionkami, które prowadzą do dobudowanego z tyłu większego domu.

Nasza ekipa

Domki w kolorach szwedzkiej flagi

Więcej informacji o Szwecji znajdziecie we wpisach:

2 komentarze

 • Anita
  26/04/2022 at 09:47

  czesc, na promie placiliscie karta czy szwecka waluta?

  • czarnaewcia
   Ewa
   26/04/2022 at 11:18

   Szczerze, nie pamiętam 🙁 Ale chyba tam można było płacić wszystkim. My prawdopodobnie korzystaliśmy z Revoluta.

Komentarz