Hunnebostrand. Fotorelacja i informacje praktyczne.

O szwedzkim miasteczku Hunnebostrand ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na polskich stronach, dlatego przed podróżą nie było go na mojej liście „miejsc do odwiedzenia w Szwecji”. Miejscowość polecił nam właściciel domku, który wynajmowaliśmy. Nie żałujemy tej wizyty, ponieważ miasto było pełne uroku. Ale prawda jest taka, że na mnie każde ze szwedzkich miast zrobiło bardzo duże wrażenie. Uwielbiam szwedzki ład, porządek, prostotę i styl. Zapraszam Was na krótki spacer ulicami Hunnebostrand. Może przy okazji odwiedzania tego szwedzkiego rejonu wpiszecie je na swoją podróżniczą listę.

Bo chodzenie po chodniku jest nudne

Co warto zobaczyć w Hunnebostrand?

Punkt widokowy, park kamiennych rzeźbkąpielisko, port, rezerwat przyrody

Hunnebostrand to urocze małe miasteczko z kolorową, drewnianą zabudową, bardzo ładnym portem, restauracjami ulokowanymi wzdłuż brzegu z widokiem na morze. Miasto i okolicę możecie zobaczyć z góry z punktu widokowego Utsiktsplats. Za punktem widokowym wzdłuż brzegu rozciąga się park rzeźb z kamienia Uddens Skulpturpark. Dzieła możecie podziwiać w drodze do kąpieliska Hästedalens Badplats z piaszczystą plażą, dużą skocznią, trampoliną, pomostami kąpielowymi i placem zabaw.

Około 8 km od Hunnebostrand znajduje się rezerwat przyrody Ramsvikslandet, a w odległości 12 km położone jest Nordens Ark, nietypowe szwedzkie zoo mające na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Tych dwóch miejsc niestety nie udało nam się odwiedzić.

Typowe szwedzkie akcenty, faluńska czerwień i flagi Szwecji

Nadmorski klimat

Gdybyśmy mieli domek w Szwecji wyglądałby on właśnie tak

Południowe akcenty

Utsiktsplats Hunnebostrand

Punkt widokowy na Hunnebostrand i okolicę

Będąc w Hunnebostrand warto wspiąć się na punkt widokowy Utsiktsplats Hunnebostrand, nie jest wysoko, nawet dla dzieci, a widok na miasto, port i archipelag wysp jest przepiękny.

W drodze do punktu widokowego. Biegiem, bo będzie ulubiona wakacyjna atrakcja, chodzenie po skałach

Sztormiak, nieodłączny element garderoby w Szwecji

Widok z punktu widokowego Utsiktsplats Hunnebostrand

Udden Skulpturpark

Park rzeźb z kamienia

Miasto Hunnebostrand było centrum szwedzkiego przemysłu kamieniarskiego, a najważniejszy kamieniołom nazywał się Udden. W celu uczczenia przyrody i historii w mieście powstała zewnętrzna galeria kamiennych rzeźb Udden Skulpturpark. Rzeźby to dzieła zarówno szwedzkich, jak i międzynarodowych artystów. Wystawę można oglądać od 1 lipca do 30 września, co roku temat wystawy jest inny, wstęp do parku jest bezpłatny.

Podróże z babcią

Rzeźba, która najbardziej przypadła Tosi do gustu …

… i Meli również

Prośba o zdjęcie w tej pozycji została spełniona

Prosty, szwedzki krajobraz

Kąpielisko

Port w Hunnebostrand

Pocztówkowe widoki

Warto przespacerować się również w drugą stronę, wzdłuż brzegu, do portu. Nie ma tu nic nadzwyczajnego, ale są piękne pocztówkowe widoki. Uwielbiam taki klimat.

Łódki w kolorze szwedzkiej flagi, niebieska …

… i żółta

I ponownie czerwień faluńska i flaga Szwecji

Nordens Ark

Szwedzkie Zoo

Nordens Ark to nietypowe zoo zlokalizowane około 12 km od Hunnebostrand. Jego celem jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt, zwiększenie ich populacji i wypuszczenie na wolność. Zoo można odwiedzić w sezonie wakacyjnym w lipcu i sierpniu w godzinach 10:00 – 16:00. Koszt biletu za osobę dorosłą wynosi 250 SEK, dziecko w wieku 5-17 lat 100 SEK, dziecko w wieku do 4 lat bezpłatnie.

Nie byliśmy, bo nie wiedzieliśmy o jego istnieniu. Przejeżdżaliśmy obok i możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy przez okno samochodu na terenie mijanego kościoła zobaczyłam … zebrę. Zawróciliśmy, żeby zobaczyć, czy to nie było przewidzenie. Nie było. Jak się później okazało był to obszar rezerwatu 😉

Widok, którego w Szwecji się nie spodziewałam

Więcej informacji o Szwecji znajdziecie we wpisach:

Komentarz