Obidos, Peniche i plaża Mexilhoeira. Dzień 6. Fotorelacja z podróży kamperem po Portugalii.

Mimo, że relacja z kamperowej podróży powoli dobiega końca, mam do pokazania jeszcze kilka pięknych miejsc. A w kolejnym wpisie, ostatnim z tej serii, będzie moja portugalska perełka z tego wyjazdu.

Dziś opowiem o Obidos i dwóch miejscach, które wyszukałam i zapragnęłam odwiedzić dopiero po powrocie do domu. Jeśli kochacie książki, nie pomińcie ich podczas wizyty w tym romantycznym miasteczku. Zabiorę Was do ciekawie położonego rybackiego Peniche, uwielbianego przez surferów i kamperowiczów. I po raz kolejny odwiedzimy wspaniałe miejsce na nocleg w kamperze z widokiem na zjawiskową plażę Mexilhoeira.

Relacje z poprzednich dni podróży kamperem po Portugalii dostępne są w tych wpisach:

 1. Dzień 1. Plaża Mexilhoeira.
 2. Dzień 2. Obidos.
 3. Dzień 3. Nazare.
 4. Dzień 4. Costa Nova.
 5. Dzień 5. Jezioro Ervedeira i plaża Pedras Negras.

Óbidos

Lokalizacja parkingu dla kamperów
Podróż kamperem Indi Camper wzdłuż wybrzeża w Portugalii
 1. W drodze powrotnej również przejeżdżaliśmy przez Obidos (zobacz wpis Obidos i plaża Salgado). Zatrzymaliśmy się na tym samym parkingu w celu uzupełnienia wody, pozbycia się nieczystości. A także przerwy na lody i zakupu pamiątek (wróciłam po miseczki, które zauroczyły mnie przy poprzedniej wizycie). Gdybym wtedy wiedziała o dwóch oryginalnych księgarniach ukrytych w tym romantycznym miasteczku, nie ominęłabym tych punktów! Kiedyś wrócę, a Wam już teraz zostawię lokalizacje:

Księgarnia w budynku remizy strażackiej w Obidos

Lokalizacja

W dawnej remizie strażackiej w Óbidos znajduje się obecnie organiczny market Mercado Biológico de Óbidos. Można tam zakupić lokalne i naturalne produkty, między innymi owoce, warzywa, produkty spożywcze … A także książki! Market wypełniony jest od podłogi do sufitu półkami pełnymi różnego rodzaju książek.

Księgarnia w budynku kościoła w Obidos

Lokalizacja

Kościół Igreja de São Tiago z XII wieku, z którego korzystała portugalska rodzina królewska został przekształcony w ksiągarnię Livraria Santiago! Wnętrze kościoła się nie zmieniło, poza tym, że wypełniają je półki z książkami. To miejsce musi mieć niesamowity klimat.

Peniche

Kolejnym przystankiem na naszej trasie było rybackie miasteczko Peniche. Kiedyś było wyspą, dziś połączone jest z lądem. Znane jest z wyjątkowych warunków do uprawiania sportów wodnych. Fale na pobliskich plażach uwielbiane są przez surferów.

Lokalizacja parkingu dla kamperów
Podróżowanie camperem w Portugalii. Peniche.
 1. Po opuszczeniu Óbidos skierowaliśmy się w stronę Peniche.
 2. Tuż przy centrum Peniche znajduje się parking, między innymi dla kamperów.
 3. W Peniche byliśmy kilka lat temu. Jednak ze względu na bardzo silny wiatr wyszliśmy tylko na chwilę z samochodu i postanowiliśmy odpuścić zwiedzanie. Tym razem mieliśmy więcej szczęścia do pogody.
 4. To było pierwsze miasto podczas tej podróży, którego wcześniej nie poznałam. Spodobało mi się.
Surferskie miasteczko Peniche w Portugalii
 1. Pierwsze chwile w Peniche. W takich momentach mam ochotę pędzić przed siebie, jak najszybciej poznać miasto, poczuć jego klimat, odkryć co jest za rogiem, i co za kolejnym … Ale nie tym razem. Z rodziną się hamuję i spaceruję w ich tempie, a po takie dokładniejsze poznanie i odkrywanie miasta przyjeżdżam sama.
 2. Klimat portugalskich uliczek.
 3. I generalnie klimat Portugalii.
 4. Kiedy jesteś ojcem i brakuje Ci miejsca na noszenie dziecięcych rzeczy na wakacjach, ale nie brakuje Ci wyobraźni.
Surferskie miasteczko Peniche nad oceanem w Portugalii
 1. Pocztówka z Peniche. Mieliśmy tego dnia niewiele czasu na spacer. Poznaliśmy zaledwie kawałeczek tej miejscowości. Przed wyjazdem chcieliśmy jeszcze objechać kamperem Peniche wzdłuż oceanu. Nie był to najlepszy pomysł i w którejś z kolei bardzo wąskiej uliczce zrezygnowaliśmy z tego typu zwiedzania. Po opuszczeniu miasta czułam niedosyt. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że najlepsze dopiero przede mną (jak już wspominałam w kolejnej części pokażę Wam moją perełkę w Portugalii).
Podróż kamperem Indi Camper z dziećmi wzdłuż oceanu w Portugalii
 1. Tablet, słuchawki i bajka, albo audiobook. To nasz patent na długie podróże z dziećmi. I na spokojne rozmowy we dwoje.

Praia da Mexihoeira

Lokalizacja
Szlak na klifie wzdłuż plaży Mexilhoeira w Portugalii
 1. Na noc przyjechaliśmy na parking z widokiem na plażę Mexilhoeira, na którym nocowaliśmy pierwszego dnia podróży (zobacz wpis Plaża Mexilhoeira). Za pierwszym razem to miejsce nas oczarowało. Za drugim nie było nic gorzej.
Nocleg w kamperze nad oceanem przy plaży Mexilhoeira w Portugalii
 1. Takich widoków nigdy dość.
 2. Santa Cruz w oddali.
 3. Kolacja na plaży.
 4. Skały o zachodzie słońca.
Zachód słońca na plaży Mexilhoeira w Portugalii
 1. Pomarańczowy kolor tych skał oświetlonych zachodzącym słońcem był nieziemski!

Ciąg dalszy nastąpi …

(1) Comment

 • EximTours
  20/04/2023 at 08:10

  Przepiękne widoki, które oddają ten niesamowity klimat Portugalii – a skały oświetlane zachodzącym słońcem chciałoby się zobaczyć na żywo, choć już same zdjęcia robią wrażenia.

Komentarz