Malaga, moje ulubione miasto w Hiszpanii. Fotorelacja i subiektywny przewodnik po Maladze.

Od jakiegoś czasu planowałyśmy wrócić z siostrą do podróży we dwie, bo miały być one naszą coroczną tradycją. Dwa lata z rzędu byłyśmy razem na Malcie – Malta. Potem był rok 2020 i świat się zamknął, a ja przeprowadziłam się do Portugalii. Na początku 2025 roku postanowiłam zacząć działać i w styczniu zaplanowałam podróż. Wybrałam Malagę. Z trzech powodów, pierwszym był dobry i tani dojazd zarówno z Polski jak i z Portugalii. Drugim moja znajomość tego miasta. Miałam zaledwie kilka dni od rezerwacji do wyjazdu i chciałam, żeby to był kierunek, który znam. Trzecim powodem była chęć poznania Andaluzji przez Agatę, a moja chęć powrotu. Dwa lata z rzędu zimowałam z Tomkiem i dziećmi w okolicy Malagi. Spędziliśmy tam kilka miesięcy, kiedy dziewczyny nie chodziły jeszcze do szkoły. Mam do tego regionu ogromny sentyment. To w Andaluzji zaczęłam prowadzić tego bloga – Andaluzja. Podczas tej podróży po raz pierwszy zabraliśmy za granicę naszych rodziców. I w Maladze po raz pierwszy będąc za granicą stwierdziliśmy z Tomkiem, że moglibyśmy tutaj zamieszkać. Spodobał nam się klimat tego miasta.

Zapraszam na fotorelację z naszej podróży z siostrą i po namiary na miejsca, które warto odwiedzić w Maladze. Po adresy najlepszych restauracji, sklepów, muzeów. Po pomysł na jednodniową wycieczkę z Malagi, którą można odbyć komunikacją miejską i przenieść się na kilka godzin z dużego miasta do białej andaluzyjskiej wioski.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Podróż do Malagi

Jak dojechać lub dolecieć do Malagi?

Z Portugalii, a konkretnie z Lagos, do Malagi jechałam autobusem linii Alsa z przesiadką w Sewilli. Cena biletu w dwie strony wyniosła ok 60 euro. A czas podróży to ok 10 godzin w jedną stronę. Agata przyleciała samolotem z Gdańska bezpośrednio do Malagi za ok 450 zł.

Podróż autobusem Alsa z Lagos w Portugalii z przesiadką w Sewilli do Malagi.
  1. Jadąc do Malagi czytałam japońską powieść „Opowieści z kawiarni”, czyli drugą część książki Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”. Wracając z Malagi zaczęłam trzecią część „Zanim wyblakną wspomnienia”. Fantastycznie mi się je czyta, są ciepłe i kojące. Bije od nich niesamowity spokój, działają na mnie wyciszająco. I mimo, że poruszają trudne tematy, to ma się wrażenie, że ogólnie, to wszystko będzie dobrze.
  2. Obawiałam się trochę tej podróży ze względu na jej długość. Ale w autobusie poczytałam książki, skończyłam wpis na bloga z inspiracjami – Ulubieńcy 2024, wracając obrobiłam zdjęcia i zrobiłam relację na IG z podróży – Malaga. W przerwie pospacerowałam po Sewilli. I szczerze, to mogłabym częściej jeździć takimi busami.

Nocleg w Maladze

Hotel Hampton by Hilton w Maladze

W Maladze zdecydowałyśmy się na nocleg w hotelu Hotel Hampton by Hilton – lokalizacja (około 1,5 km, od centrum). Wybrałyśmy hotel ze względu na późne zameldowanie. Cena za 7 nocy za dwie osoby ze śniadaniami wyniosła 580 euro.

Hotel Hampton by Hilton w Maladze
  1. Pokoje były ciche, czyste, a widok z pokoju na 13 piętrze był piękny.
  2. Śniadania były w porządku, a sernik czekoladowy wymiatał. Poza weekendem, kiedy restauracja pękała w szwach i wszystko kończyło się w ekspresowym tempie, a do tego nie działał ekspres do kawy (były trzy, ale tylko jeden robił kawę bez kofeiny).

Najpiękniejsze miejsca w Maladze

Co warto zobaczyć w Maladze?

Miałyśmy w planach kilka wycieczek poza Malagę, ale zdecydowałyśmy się jedynie na jedną, opowiem o niej na końcu. Tak dobrze czułyśmy się w Maladze, że szkoda było z niej wyjeżdżać. Codziennie robiłyśmy około 20 km na nogach. Jeśli macie czas, po prostu zanurzcie się w tym mieście. A jeśli go Wam brakuje, to polecam skupić się na tych miejscach.

Najpiękniejszy plac Plaza de la Constitucion i park śródziemnomorski Parque de Malaga w Maladze
  1. Plaza de la Constitucionlokalizacja – najpiękniejszy plac w Maladze. Kiedyś na tym placu działała Cafe Central, kawiarnia z ponad 100letnią historią, gdzie wprowadzono unikalny system picia kawy na 9 sposobów. Niestety została zamknięta w 2022 roku, kiedy właściciel zdecydował się przejść na emeryturę.
  2. Park Parque de Malagalokalizacja – najpiękniejszy park w Maladze, a według mnie i w całej Europie. Jest położony pomiędzy portem, a starym miastem. Kiedyś w tym miejscu była linia brzegowa, a kiedy władze Malagi zdecydowały się poszerzyć ląd w stronę morza zasadzono tu park. Rośnie tu wiele egzotycznych roślin z całego świata. A dzięki łagodnemu klimatowi żyją tu dzikie papugi! Na pewno je usłyszycie! Ale i bez trudu zobaczycie, szczególnie małe zielone papużki alegretki.
Zielone papugi w Maladze
  1. Zielone papużki alegretki, albo jak ja je nazywam hiszpańskie wróble 😉 Są piękne! I bardzo głośne.
  2. Można je bez problemu spotkać w parku i na plażach w Maladze.
Malaga, okolice rynku Mercado Central de Atarazanas
  1. Okolica Mercado Central de Atarazanaslokalizacja – czyli lokalnego rynku z warzywami, owocami, mięsem, rybami i lokalnymi knajpkami zlokalizowanego w pięknym budynku. Bardzo podobała mi się również sąsiadująca dzielnica Soholokalizacja. Położona pomiędzy centrum, a portem. Znana jako „barrio de las artes”, czyli „dzielnica sztuki”. Słynie z murali i street artu, znajdują się tu galerie sztuki i studia artystyczne, a także liczne kawiarnie, bary tapas i restauracje w hipsterskim klimacie. Nie wiem jakim cudem, ale nie mam żadnego zdjęcia z tego miejsca.
Promenada w maladze
  1. P.º del Muelle Unolokalizacja – deptak w porcie, który prowadzi wzdłuż nadbrzeża Muelle Uno, popularnej strefy handlowo rekreacyjnej z restauracjami, sklepami i widokiem na morze.
Port w maladze.
  1. Kiedy siostra robi mi zdjęcie
  2. A ja robię zdjęcie latarni. Ten deptak był fantastycznym miejscem do podziwiania zachodów słońca. Kolory nieba, setki mew, światło odbijające się w wodzie, to wszystko robiło ogromne wrażenie.
Latarnia morska w maladze
  1. Latarnia morska La Farolalokalizacja
  2. P.º del Muelle Unolokalizacja
Plaża Malangueta w Maladze
  1. P.º de Levantelokalizacja – kolejny deptak, który znajduje się na końcu deptaka P.º del Muelle Uno za latarnią morską. Rozciąga się stąd widok na plażę Malangueta. Lubiłyśmy tu z siostrą przesiadywać na murku z kawą na wynos.

Plaże w Maladze

Jakie są najpiękniejsze plaże w Maladze?

Wiele plaż w Maladze zostało w dużym stopniu usypanych, albo poszerzonych sztucznie, np słynna plaża Malangueta. Ze względu na silne prądy i erozję piasek jest regularnie uzupełniany. Plaże nie należą do najpiękniejszych. Piasek jest ciemny, szorstki, trochę jak żwirek. Ale są! I są długie. I jest ich dużo. A wzdłuż plaż rozciągają się promenady lub chodniki, którymi można kilometrami spacerować.

Promenada i plaża Malangueta i La Caleta w Maladze
  1. Plaża Malanguetalokalizacja – najsłynniejsza plaża w Maladze, położona blisko centrum miasta i portu.
  2. Plaża La Caletalokalizacja – położona tuż za Malanguetą, a zaraz za nią są kolejne plaże Pedregalejolokalizacja, El Palolokalizacja, Las Acaciaslokalizacja. Wzdłuż plaż ciągnie się fajny deptak, otoczony palmami, to świetne miejsce na spacer. Przy plażach znajdują się liczne bary chiringuitos z grillami, z których dochodzi kuszący zapach grillowanych sardynek. W barach w porze lunchu ciężko o wolny stolik, polecam robić rezerwację. Nam w weekend nie udało się znaleźć wolnego miejsca.
Plaża Huelin i kawa speciality w Maladze
  1. Plaża Huelinlokalizacja – najbliższa plaża przy centrum Malagi położona po drugiej stronie portu i kawa na wynos z Mia Coffeelokalizacja.
  2. Z tej strony portu również znajduje się długi deptak otoczony palmami ciągnący się kilometrami wzdłuż kolejnych, licznych plaż.

Pogoda w Maladze

Jaka jest pogoda w Maladze zimą?

Pogoda w lutym w Maladze jest podobna do pogody w Algarve. Czyli jest ok 15-17 stopni, głównie świeci słońce, czasem popada deszcz. Słońce wstaje tu późno, bo dopiero około 8:00, a zachodzi około 19:00. Rano i po zachodzie słońca jest chłodno, w ciągu dnia bywa gorąco. Na ulicach można spotkać Hiszpana w puchowej kurtce i kozakach i turystę w szortach i t-shircie. Trochę jak wiosną w Polsce 😉

Malaga zimą. Tydzień w maladze.
  1. Czasem słońce
  2. Czasem deszcz

Co i gdzie warto zjeść w Maladze?

Najlepsze restauracje z hiszpańskimi tapasami w Maladze

Przed każdą podróżą robię research knajpowy i na Google Maps pinezkami oznaczam miejsca warte odwiedzenia. Bo o ile fajniejszy w podróży jest dzień, w którym zjedliśmy coś pysznego w klimatycznym miejscu, od dnia, kiedy najpierw długo szukaliśmy jakiejś ciekawej restauracji, a ostatecznie sfrustrowani i głodni zadowoliliśmy się czymkolwiek. W Hiszpanii mimo, że moja mapa była pełna pinezek nie obyło się bez wpadek. Czasem nie było wolnych stolików, czasem kuchnia w danych godzinach była zamknięta. A raz nie mając na trasie nic ciekawego usiadłyśmy w pierwszym lepszym barze z crossaintami i dostałyśmy crossainty z tuńczykiem obficie obsypane … cukrem pudrem! Niezbyt ciekawe doświadczenie, ale na pewno zapamiętam je na długo. Poniżej dzielę się z Wami wyłącznie adresami, które warto odwiedzić. A jeśli zależy Wam na jakimś konkretnym miejscu, to w Hiszpanii warto robić rezerwację. Hiszpanie kochają jeść poza domem i knajpy naprawdę pękają w szwach.

Najlepsze bary i restauracje z hiszpańskimi tapasami w Maladze. El Pimpi.
  1. El Pimpilokalizacja – to jedna z najsłynniejszych i najbardziej kultowych restauracji w Maladze. Fantastyczne miejsce na andaluzyjskie tapasy! Mój numer jeden w Maladze. Miejsce jest pełne ludzi zarówno turystów, jak i lokalsów, a mimo to jedzenie jest podawane w ekspresowym tempie. Od obserwowania kelnerów można się zmęczyć. Tempo pracy jest zawrotne. Ale ludzie są przemili. Wracałyśmy tu dwa razy. W budynku jest bar i restauracja. Siedziałyśmy w barze, bo w restauracji nigdy nie było miejsca, a w barze stołki zwalniały się szybciej. Polecam pieczoną marchewkę z humusem, klasyczne hiszpańskie ziemniaki batatas bravas i sałatkę na zimno z ziemniakami i krewetkami. Ale generalnie wszystko było pyszne. Porcje są bardzo duże! Z ciekawostek jest to ulubione miejsce aktora Antonio Banderasa, urodzonego w Maladze, który w 2017 roku stał się jednym ze współwłaścicieli. Lokal powstał w 1971 roku, ale biznes nie kręcił się najlepiej, a przed upadkiem uratowała go poetka Gloria Fuertes, która na dziedzińcu w każdy piątek czytała swoje wiersze. Przyciągnęła sporą grupę stałych bywalców z artystycznego światka. Potem bywali tu członkowie rodziny Picasso, znana w Maladze kolekcjonerka sztuki baronowa Carmen Thyssen, księżniczki, politycy, tancerze, matadorzy. Każdy pozostawił tu po sobie ślad w postaci podpisu na beczce, albo pamiątkowego zdjęcia. Koniecznie zapiszcie sobie ten adres, a po więcej ciekawostek o tym miejscu lećcie tutaj – wino u Banderasa.
  2. Los Marangós Pedregalejolokalizacja – to miejsce odwiedziłyśmy podczas spaceru promenadą w stronę Malaga Este po nieudanych próbach zjedzenia lunchu w barach chiringuitos. Ta część wybrzeża pełna była knajp i przesiadujących w nich lokalsów. Wszędzie słychać było język hiszpański, co nie jest takie oczywiste, bo w centrum, muzeach i na zamku słyszałam chyba głównie polski 😉 Zjadłyśmy tu między innymi pyszne smażone kalmary.

Najlepsze kawiarnie w Maladze

Gdzie wypić kawę speciality i zjeść dobry lunch lub ciasto w Maladze?

Niestety nie ma już słynnej kawiarni Cafe Cenral w Maladze, ale jest bardzo duży wybór kawiarni oferujących kawę speciality.

Najlepsze kawiarnie na lunach i kawę speciality w Maladze
  1. La Galga Speciality Coffee and Bistrolokalizacja – ta knajpka nas zachwyciła, kiedy już byłyśmy zmęczone smażonymi tapasami. Zjadłyśmy tu lunch i wypiłyśmy matchę, wszystko było pyszne.
  2. Nazwy tej restauracji nie pamiętam. Ale jeśli lubicie jedzenie typu jajka w każdej postaci czy pancakes ze zdrowymi dodatkami, to polecam Wam szukać takich miejsc na Google Maps po frazie „speciality coffee”. Kawiarnie z przepyszną kawą często mają w ofercie pyszne śniadania i lunch.
Kawiarnie z lunchem i kawą speciality w Maladze.
  1. Mala Lechelokalizacja – kolejne bardzo fajne miejsce z pyszną kawą, wypiekami, tostami itp. Trafiłyśmy tu wieczorem z nadzieją na zjedzenie jakiś ciekawych tostów, niestety kuchnia była zamknięta, ale na ladzie leżały jeszcze dwa ostatnie crossainty na słono (tutaj bez cukru pudru! ;)) Co ciekawe lokal był pełen ludzi, którzy po 19:00 pili kawę.
  2. Bueno Cafelokalizacja – a do tej kawiarni przychodziłyśmy po bułki na kolację. Jeśli tu zajdziecie, poproście panią, żeby zagrzała Wam kanapki, bo na ciepło były pyszne. Knajpka należy do pięknego hostelu TOCHostel i było tu zawsze pełno ludzi z laptopami.
Claus Bakery Cheesecake Factory, pyszny sernik w Maladze. I bar z widokiem na promenadę i morze.
  1. Kawiarnia Claus Bakery Cheesecake Factory  – lokalizacja – weszłyśmy tu skuszone nazwą cheescake factory i dwa razy wracałyśmy. Serniki były przepyszne, szczególnie z pistacją. Ale brownie nie polecam.
  2. Bar Co15lokalizacja – nie ma tego baru na google maps, ale oznaczyłam przybliżoną lokalizację, znajduje się niedaleko latarni na tarasie nad toaletami publicznymi 😉

Sklepy z lokalnymi markami w Maladze

Gdzie kupić piękne pamiątki w Maladze?

Wyjechałyśmy na tydzień bez dzieci i miałyśmy zadanie przywieźć im wymarzone pamiątki, dlatego odwiedziłyśmy wszystkie fajniejsze sklepiki, co ciekawe nie było ich w centrum zbyt wiele. Podam Wam najlepsze adresy.

Najlepsze sklepy w Maladze
  1. Carambalokalizacja – niewielki sklep z ciekawymi pamiątkami.
  2. Bohemylokalizacja – Mela wymarzyła sobie myszkę Maileg. Przeszukałam Google Maps i najbliższą lokalizację tego sklepu znalazłam w Szwajcarii. Ostatecznie udało się je znaleźć i w Maladze. W sklepie z hiszpańskimi ubraniami było duże stoisko z produktami tej duńskiej marki.
Sklep przy muzeum sztuki hiszpańskiej Carmen Thyssen Medi Terrä Neo
  1. Media Terra Neolokalizacja – sklep mieści się przy muzeum Carmen Thyssen i ma świetną selekcję książek głównie dotyczących sztuki. Były też fajne puzzle Salvador Dali czy Pablo Picasso. Miałam po nie wrócić, ale zabrakło miejsca w walizce.
  2. Księgarnia Mapas y Compañíalokalizacja – nie ma zdjęcia, ale to kolejny fajny adres. Piękna księgarnia z selekcją książek w dużej mierze poświęconych podróżom.
  3. Hofflokalizacja – hiszpańska marka kolorowych sneakersów, które wyróżniają się oryginalnym designem inspirowanym różnymi miastami na świecie. Zwykle nie przywożę pamiątek dla siebie, ale tym razem wróciły ze mną piękne, granatowe buty Hoff.

Muzea w Maladze

Jakie muzea warto odwiedzić w Maladze?

Malaga to miasto, w którym urodził się Pablo Picasso, można tu odwiedzić dom jego narodzin i muzeum, w którym znajdują się jego obrazy. W zeszłym roku słuchałam namiętnie podcastów „Kryniki paryskie” Kary Becker i na nowo zainteresowałam się sztuką (kiedyś chciałam studiować na APS, ale ostatecznie wygrała informatyka). Kara opowiada fantastyczne ciekawostki o Paryżu, i o artystach, którzy tam mieszkali. Napiszę Wam kilka zaskakujących ciekawostek o Picasso.

Pablo Picasso w wieku 19 lat przyjechał do Paryża, który go absolutnie oczarował, szczególnie Montmartre. Zamieszkał z Maxem Jacobem w Bateau-Lavoir, budynku przy rue Ravignan 13, w którym było 20 małych pokoi dla artystów, z jedną łazienką, bez ogrzewania i innych wygód. Picasso, jak wielu artystów miał problemy finansowe, dlatego wymyślili z Maxem pewien system, Picasso całą noc malował, podczas gdy Jacob spał i odwrotnie, gdy Max ruszał do pracy Pablo kładł się do łóżka. Płynność finansowa Picassa była na tyle trudna, ze groził swoim marszandom, którzy zbyt wolno realizowali jego płatności, rewolwerem. Zainspirował się swoim przyjacielem, który dla zabawy strzelał w sufit barów i kabaretów. Na Montmartre Picasso poznał swoją pierwszą miłość, o którą był bardzo zazdrosny, w mieszkaniu zrobił ołtarzyk, gdzie umieścił portret, który narysował i szal, który miała na sobie podczas pierwszego spotkania. W budynku, w którym mieszkał zimy były bardzo mroźne, a lata duszne i gorące, dlatego Picasso miał tendencje do malowania zupełnie nago, bardzo to lubił, malował przy otwartych drzwiach i oknach.

Podcastu możecie wysłuchać tutaj – „Opowieści z Montmartre’u, dzielnicy paryskiej bohemy”. A w Maladze możecie odwiedzić dom jego narodzin i muzeum, w którym wystawiona jest część jego prac.

Dom i muzeum Pablo Picasso Museo Casa Natal de Picasso i Museu Picasso de Málaga
  1. Muzeum Picassolokalizacja
  2. Dom narodzin Pablo Picassolokalizacja
  3. Muzeum Carmen Thyssenlokalizacja – muzeum znane jest z kolekcji malarstwa hiszpańskiego, znajdują się tu dzieła m.in. artysty Joaquina Sorolli. Wiele obrazów ukazuje życie codzienne w Andaluzji pejzaże wiejskie, miejskie życie Malagi i Sewilli, flamenco. Muzeum oddaje ducha XIX wiecznej Hiszpanii. Zbiór obrazów pochodzi z prywatnej kolekcji Carmen Cervera, baronowej Thyssen (tej, która bywała w El Pimpi ;)).

Panorama Malagi

Najpiękniejsze miejsce na podziwianie miasta z góry

Malaga jest piątym co do wielkości miastem w Hiszpanii. Warto zobaczyć jej panoramę.

Widok z zamku Castelo de Gibralfaro na Malagę
  1. Zamek Gibralfarolokalizacja – zamek znajduje się na wzgórzu Gibralfaro i oferuje jeden z najlepszych panoramicznych widoków na Malagę. To miejsce było używane jako twierdza obronna już przez Fenicjan, przez których była założona Malaga w około 770 roku p.n.e. Co czyni ją jednym z najstarszych miast w Europie!

Jednodniowe wycieczki z Malagi

Gdzie można dojechać transportem publicznym z Malagi?

Wybrałyśmy się z siostrą na jednodniową wycieczkę transportem publicznym do Mijas, jednej z białych andaluzyjskich wiosek, która lata temu urzekła mnie swoim położeniem. Można tu dotrzeć m.in. pociągiem linii C1 z Malagi do Fuengiroli, a następnie autobusem M-122 z Fuengiroli do Mijas. Podróż trwa około 1,5 godziny. Stacja kolejowa w Maladze znajduje się pod ziemią i ma inną lokalizację niż pokazuje Google Maps. Mimo, że jest niedaleko, to trochę jej szukałyśmy, podaję Wam lepszy link – lokalizacja. Bilet na pociąg można kupić na stacji. Przystanek autobusowy znajduje się tutaj – lokalizacja, a bilet na autobus kupuje się u kierowcy.

Mijas w Andaluzji. Pomysł na wycieczkę z Malagi.
  1. Taras widokowy Mirador del Paseo de la Muralla na Mijaslokalizacja – Mijas ma piękną panoramę, warto wybrać się na tarasy widokowe.
Mijas w Andaluzji. Pomysł na wycieczkę z Malagi.
  1. Jest tu wiele wąskich uliczek ozdobionych niebieskimi donicami.
  2. Taras widokowy Mirador Juan Antonio Gomez Alarcon na Mijaslokalizacja
Mijas w Andaluzji. Pomysł na wycieczkę z Malagi.
  1. Z Mijas nie miałam dobrych wspomnień kulinarnych, ale tym razem z polecenia mojej czytelniczki trafiłyśmy do knajpki Koco Bistrolokalizacja i zjadłyśmy bardzo dobre tapasy.
  2. Więcej zdjęć Mijas znajdziecie w jednym z pierwszych blogowych wpisów z 2017 roku – Fotorelacja i przewodnik po Mijas.

Jeśli planujecie wizytę w Andaluzji polecam Wam resztę moich wpisów dotyczących tego regionu – Andaluzja. Są tam wpisy dotyczące Estepony, Tarify, Mijas oraz artykuły jak samodzielnie zorganizować wakacje za granicą, jak zorganizować wakacje na własną rękę w Andaluzji, a także subiektywna lista 10 najpiękniejszych andaluzyjskich miast.

Komentarz