Podróże z dziećmi. Odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Kiedy warto zacząć podróżować z dzieckiem? Kiedy dziecko jest gotowe na pierwszą podróż? W jakim terminie najlepiej wyjechać? Jaki kierunek wybrać na początek? Jak przetrwać lot samolotem? Jak zaplanować długą podróż samochodem z niemowlakiem? Co warto spakować do dziecięcej walizki? Jak w późniejszych latach pogodzić podróżowanie z nauką w szkole?

Nie raz odpowiadałam na tego typu pytania na Instagramie (czarnaewcia). Pomyślałam, że może warto je zebrać i odpowiedzieć na blogu. Ten wpis nie będzie poradnikiem. Nie będę Wam radzić kiedy macie zacząć podróżować z dziećmi, ani w jaki sposób to robić. Opowiem Wam jedynie naszą historię. Kiedy my zaczęliśmy podróżować i jak my sobie z tym radzimy. Jak wyglądały nasze pierwsze podróże z niemowlakami i jak aktualnie wyglądają podróże z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zapraszam.

Andaluzja 2017

Pierwsza podróż z niemowlakiem

W pierwszą podróż z pierwszą córką i z drugą wyjechaliśmy dokładnie kiedy miały po 3 miesiące.

Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie planowaliśmy podróży z wyprzedzeniem. Minęły 3 miesiące i zaczęłam tej podróży po prostu bardzo pragnąć. Czułam ogromną potrzebę zmiany otoczenia, „uwolnienia” się od codzienności, od rutyny. Podróże zawsze dawały mi ogromny zastrzyk energii, a w tamtym momencie bardzo tego potrzebowałam. Po 3 miesiącach już się nie bałam i czułam na siłach wyjechać.

Często obserwuję, że rodzice czekają na idealny moment, w którym dziecko będzie gotowe na podróżowanie. Wydaje mi się, że idealnym momentem jest ten, kiedy to my rodzice czujemy się gotowi, spokojni i chętni po raz pierwszy wyruszyć z dzieckiem w podróż.

Szwecja 2019

Kierunek pierwszej podróży z niemowlakiem

W przypadku pierwszej podróży z jedną i drugą córką zdecydowaliśmy się na podróż nad morze do Stegny. To bardzo dobrze nam znany kierunek i jeden z ulubionych w Polsce. W Stegnie zatrzymujemy się w apartamencie należącym do rodziny, traktujemy to miejsce jak drugi dom. Podróż z Tosią odbyliśmy w lutym, z Melą w marcu, było spokojnie i pusto. Piasek zimą jest często ubity i bez problemu można spacerować z wózkiem po plaży. W Stegnie jest kilka całorocznych restauracji, w których po sezonie nie ma tam zbyt wielu gości, więc nie byliśmy skrępowani idąc tam z malutkim dzieckiem, któremu zdarzało się płakać. Przy wyborze miejsca na pierwszą podróż zależało nam, żeby to było miejsce przez nas znane, lubiane i spokojne.

Jeśli macie ochotę poczytać więcej o tym nadmorskim miasteczku zapraszam na ten wpis – Subiektywny przewodnik po Stegnie i Mierzei Wiślanej.

Chorwacja 2018

Pierwsza podróż zagraniczna z dzieckiem

Z Tosią, naszą starszą córką, w pierwszą zagraniczną podróż mieliśmy w planach wyjechać jak miała około 10 miesięcy. Mieliśmy już wybrany kierunek Grecję i był plan, żeby to była nasza pierwsza wycieczka zorganizowana przez biuro podróży. Ostatecznie zamiast podróży zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę z Warszawy do Gdyni. Do tej pory nie byliśmy ani w Grecji, ani na wakacjach z biurem podróży.

Pierwsza zagraniczna podróż z Tosią, która doszła do skutku miała miejsce dopiero jak Tosia miała niecałe dwa lata, wcześniej podróżowaliśmy po Polsce. Polecieliśmy na tydzień do Finlandii. Było idealnie, dlatego chwilę później zdecydowaliśmy się na prawie dwumiesięczną zimową podróż do Włoch.

Z Melą w pierwszą zagraniczną podróż wybraliśmy się jak miała rok. Koniec ciąży i pierwszy rok życia Meli upłynęły nam na kolejnej przeprowadzce z miasta do miasta, wielkim remoncie i jeszcze jednej przeprowadzce do docelowego mieszkania. W podróż pojechaliśmy 3 tygodnie po przeprowadzce, od razu na 1,5 miesiąca. Polecieliśmy na tydzień do Barcelony, a następnie wypożyczyliśmy samochód i pojechaliśmy na 5 tygodni do Andaluzji. O tej podróży jest już sporo wpisów, w Andaluzji powstał pierwszy wpis na blogu 🙂

Wpisy z Hiszpanii znajdziecie tutaj – Hiszpania.

Sycylia 2018

Kierunek pierwszej zagranicznej podróży z dzieckiem

Na pierwsze zagraniczne kierunki wybraliśmy Finlandię w przypadku Tosi i Hiszpanię w przypadku Meli. O wyborze tych kierunków zadecydował impuls. A dokładnie zdjęcia, które zobaczyłam w księgarni podczas przeglądania przewodników (uwielbiam to robić, przeglądam każdą nową pozycję 😉 ).

Często dostaję pytania jaki kierunek warto wybrać na pierwszą podróż z dzieckiem. My wybieramy takie kierunki, jakie po prostu chcemy odwiedzić. Na razie wybieramy wyłącznie Europę. Dlaczego? Ponieważ na tę chwilę najbardziej nas ciekawi i czujemy się tutaj bezpiecznie. Mam marzenie, żeby zobaczyć wszystkie 46 państw, do tej pory udało nam się odwiedzić 21.

Z dziećmi byliśmy kilka razy na południu Europy we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, a także na północy w Finlandii, Norwegii i Szwecji. Każdy z tych kierunków uważam za bardzo dobry na pierwszą podróż z dzieckiem.

Apulia 2020

Wakacje all inclusive czy podróż na „własną rękę”? Hotel z atrakcjami czy dom na „odludziu”?

Nigdy jeszcze nie byliśmy na wakacjach all inclusive w dużym hotelu. Kiedyś pewnie wypróbujemy tę formę, ale na razie największą radość sprawia nam wypoczynek w domu z dala od gwaru. Spokój i natura są dla nas na tę chwilę ważniejsze niż atrakcje hotelowe, czy bliskość sklepów i restauracji. Nasze najlepsze wakacje to takie, które spędzaliśmy w domku na uboczu.

O kilku miejscach, w których byliśmy pisałam na blogu. W tych wpisach znajdziecie namiary na domy:

Przy wyborze noclegu w podróży z dziećmi kierujemy się dokładnie takimi samymi kryteriami, co przy podróży bez dzieci. Nie wybieramy atrakcji „pod dzieci”. Nasze dziewczyny bawią się tak samo dobrze zarówno w hotelu z basenem i placem zabaw, jak i w domu pośrodku gaju oliwnego. Mam nawet wrażenie, że dzieci są mniej marudne, kiedy bodźców, wyborów i atrakcji mają mniej. Kiedy przy zabawie mogą przede wszystkim korzystać ze swojej wyobraźni. Wymyślają, kombinują i nie mają czasu na znudzenie czy marudzenie. Dlatego aktualnie wybieramy takie miejsca noclegowe, w których to my dorośli czujemy się najlepiej i na jakie mamy największą ochotę.

Norwegia 2017

Podróż samolotem z niemowlakiem/dzieckiem

Prawda jest taka, że na reakcję dziecka na podróż samolotem nie mamy większego wpływu. Nasze loty były raz lepsze, raz gorsze. Nie znalazłam żadnej reguły, od której by to zależało. Raz dzieci spały podczas wieczornych czy nocnych lotów, raz płakały, raz nie spały, ale miały świetny humor i dobrze się bawiły. Tak samo różnie było podczas lotów w ciągu dnia. Ich wiek także nie miał większego znaczenia. Mela mając roczek czy dwa lata nie do końca lubiła latać, często płakała i trzeba było z nią spacerować trzymając na rękach kiedy tylko było to możliwe, a teraz latać uwielbia. Tosia odwrotnie, im jest starsza tym mniej lubi latać.

Najważniejsze co możemy zrobić, żeby lot był jak najlepszy dla dzieci to zachowanie przez nas spokoju i dobry humor. Im mniej się stresujemy, tym większa szansa, że dziecko będzie spokojne.

Polska, Serbia 2018

Długa podróż samochodem z niemowlakiem/dzieckiem

Nasze dzieci od małego były przyzwyczajane do długiej jazdy samochodem. Kiedy Tosia była malutka mieszkaliśmy daleko od rodziny (350 km w jedną stronę) i pokonywaliśmy tę trasę minimum raz w miesiącu. W pierwszą kilkudniową podróż samochodem do Włoch zabraliśmy Tosię jak miała 2 lata. Zniosła tę podróż lepiej od nas 😉 Z Melą również od urodzenia dużo jeździliśmy, ale mieliśmy i gorsze i lepsze momenty. Był czas, kiedy w samochodzie bardzo dużo płakała, ale nie zaprzestaliśmy podróży i z czasem się przyzwyczaiła. W tej chwili podróże nie sprawiają nam najmniejszych problemów. Zdarza się i tak, że to my dorośli marudzimy więcej niż dzieci 😉

Mamy kilka sposobów, które ułatwiają nam całodzienne podróże samochodem. Podróżujemy od dawna wyłącznie w ciągu dnia. Zależy nam, żeby i dzieci i kierowcy byli wypoczęci ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wyruszamy rano, często przed śniadaniem, które jemy podczas pierwszej przerwy. Przerwy robimy na placach zabaw, które często można spotkać na przykład przy stacjach benzynowych, żeby dzieci miały okazję się wyszaleć.

W samochodzie dla rozrywki włączamy audiobooki, albo muzykę dla dzieci. W przeciwieństwie do bajek na tabletach itp audiobooki mają moc uspokajania. Dzieci są wyciszone, zaciekawione, i nie raz słuchając usypiają. Audiobooki to nasz absolutny hit. Bardzo duży wybór płyt CD znajdziecie w sklepie SMYK – Audiobooki dla dzieci, bajki, wiersze, słuchowiska oraz Płyty CD, muzyka dla dzieci.

Chorwacja 2018

Zawartość dziecięcej walizki

O tym co pakujemy dla dzieci w podróż powstał osobny wpis, jeśli chcecie poznać dokładną listę rzeczy przeczytajcie ten artykuł – Zawartość dziecięcej walizki. Co spakować na dwutygodniowe (i dłuższe) wakacje z dziećmi.

Odkąd dziewczynki są większe każda ma swój nieduży plecak, do którego pakuje wielorazową butelkę na wodę, przekąski na podróż oraz kilka ulubionych zabawek.

Jeśli szukacie plecaków czy bidonów w sklepie SMYK znajdziecie bardzo duży wybór – plecaki dla dzieci, kubki i bidony, termosy.

Andaluzja 2017

Jak pogodzić podróżowanie z nauką i szkołą?

Na temat naszego podróżowania rozmawialiśmy z dyrektorami szkół zanim podjęliśmy decyzję o wyborze konkretnej placówki. Mieliśmy szczęście, ponieważ w szkole, która była dla nas numerem jeden, trafiliśmy na Panią dyrektor, która rozumie nasze zamiłowanie do podróży, bo sama dużo jeździ po świecie. Zależało nam, żeby dyrekcja nie widziała nic złego w ewentualnej nieobecności w szkole ze względu na podróż.

Dwa razy w roku od kilku lat jeździmy w podróż na miesiąc, bądź półtora. Zazwyczaj wybieraliśmy terminy wiosenne i jesienne. Odkąd Tosia poszła do szkoły zmieniliśmy je na zimowe i letnie. W tym roku wykorzystaliśmy na miesięczną podróż do Włoch przerwę świąteczną oraz ferie zimowe, które dzielił jedynie tydzień nauki. Zabraliśmy materiały i Tosia nadrobiła naukę w podróży. Kolejną dłuższą podróż planujemy w okresie wakacyjnym. W roku szkolnym jest dużo przerw, między innymi przerwa wielkanocna czy majówka. Planujemy wykorzystywać te wolne dni na podróże i ewentualnie trochę wydłużać te przerwy.

Okres szkolny na tę chwilę zmienił w naszych podróżach jedynie terminy wyjazdów. Dalej możemy wyjeżdżać na dłużej i dalej możemy podróżować raz na miesiąc czy dwa.

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem z artykułami dla dzieci SMYK.

2 komentarze

  • Kamila
    09/03/2020 at 19:58

    A dokad planujecie w tym roku poleciec i pomieszkac latem miesiac?:) Twoje posty o Andaluzji czytalam kilka razy, ale szukam teraz Chorwacje i nie moge znalezc a pamietam, ze kiedys czytalam.U nas w podrozy samolotem/autem oraz w restauracji, czekajac na obiad sprawdzaja sie zagadki czuczu i fantastyczne gry logiczne, wyjmuje je z torby, daje dlugopis i rozwiazujemy zagadki:)

    • czarnaewcia
      Ewa
      10/03/2020 at 14:03

      Wstępnie planowaliśmy Portugalię i właśnie Andaluzję, ale w związku z epidemią na razie bez biletów, bez noclegów, zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. O Chorwacji niestety jest tylko jeden wpis – https://czarnaewcia.pl/kategoria/podroze/chorwacja/. Planuję kiedyś jeszcze nadrobić te wpisy 😉

Komentarz