Pogoda w Portugalii. Jaka jest pogoda w Algarve w zależności od miesiąca i pory roku?

Jaka jest pogoda w Portugalii? Czy poza sezonem często pada deszcz? Czy zimą można liczyć na słońce i opalanie nad oceanem? Czy naprawdę wiosną można w Portugalii zmarznąć? Czy latem w Algarve panują upały nie do wytrzymania? …

Nie zliczę ile razy odpowiadałam na te i inne pytania dotyczące pogody w Portugalii.

Rodzinie robiłam nawet dokładne listy rzeczy, które mają spakować przylatując do nas z wizytą. Dla Was też taką przygotuję 🙂

A dziś opowiem trochę o specyficznym klimacie w kraju leżącym nad oceanem. O pogodzie, jaka panuje w Algarve w zależności od pory roku.

Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje wiele wątpliwości i pomoże Wam się lepiej spakować wyjeżdżając do Portugalii.

Pogoda w Portugalii

Pogoda w Portugalii różni się nie tylko w zależności od pory roku, ale także od pory dnia, rejonu, zachmurzenia, wilgotności powietrza, siły wiatru … Generalnie od wielu czynników. Spróbuję Wam o tym trochę opowiedzieć.

Pogoda w zależności od rejonu Portugalii

 • Pogoda w Portugalii bardzo różni się w zależności od rejonu.
 • Najcieplejsze rejony w Portugalii to Algarve, Alentejo (rejon pomiędzy Lizboną, a Algarve) i okolice Lizbony.
 • W Algarve im bliżej granicy z Hiszpanią tym cieplej, im bliżej Sagres tym chłodniej i bardziej wietrznie.
 • Latem w Algarve im dalej od oceanu, tym bardziej upalnie.
 • Południowe wybrzeże jest cieplejsze, mniej wietrzne, bardziej słoneczne od zachodniego.
 • Najzimniejsza i najbardziej deszczowa jest północ Portugalii.
 • W rejonie Sierra De Estrella zimą leży śnieg.

Wpływ oceanu na pogodę i odczuwalność temperatury w Portugalii

 • Portugalia ma ma bardzo długą linię brzegową (prawie 1 tys km, nie licząc Madery i Azorów). Ocean ma ogromny wpływ na pogodę.
 • Niech Was nie zmyli to, że Portugalia leży na południu Europy i w związku z tym powinno być tam przez cały rok ciepło (dwa lata temu tak myślałam). Nie zliczę od ilu osób słyszałam, że nigdy w życiu nie przemarźli tak jak w Portugalii. Nie tylko zimą. Pogoda potrafi zaskoczyć, szybko się zmieniać. Mam wspomnienia z Nazare, kiedy w maju marzyłam o puchowej kurtce! Padało i okropnie wiało. Za to kilka dni później nabawiłam się udaru słonecznego!
 • Kolejna kwestia to odczuwalność temperatury i siły słońca. Wiatr od oceanu często bardzo mocno chłodzi, wydaje się chłodniej. Latem trzeba uważać, bo łatwo się odwodnić, albo nabawić udaru słonecznego. Mamy za sobą i jedno i drugie, które przeżyliśmy podczas pierwszych tygodni w Portugalii.

Zależność temperatury w Portugalii od pory dnia i słońca

 • Temperatura w Portugalii w zależności od pory dnia bywa bardzo różna. A w zasadzie nie tyle wysokość temperatury, a jej odczuwalność. Często rano piję kawę na tarasie w grubej piżamie, owinięta kocem, w ciągu dnia pływam w basenie, a po zachodzie słońca nagle robi się bardzo zimno i zakładam dres. W Portugalii to zupełnie normalne. Im chłodniejszy miesiąc, tym dłuższe zimne poranki i wieczory.
 • Latem ochłodzenia mają ogromną zaletę, wieczorem bez problemu można wywietrzyć mieszkanie i spać w chłodnym wnętrzu. Zimą wręcz przeciwnie, nagrzane w ciągu dnia mieszkanie równie szybko się wychładza.

Zależność temperatury w Portugalii od wiatru

 • W zależności czy wieje od lądu czy od oceanu odczuwalność temperatury różni się na wybrzeżu i wewnątrz lądu.
 • Czasem silny wiatr od lądu może zmylić i siedzimy w domu zamiast iść wygrzewać się na plaży, gdzie przy brzegu jest spokojnie, a woda często wyglada jak lustro.
 • I na odwrót. Kiedy na lądzie jest nadzwyczaj spokojnie, przy brzegu i na plaży bywa tak wietrznie, że po wyjściu piach mamy wszędzie. Mimo, że np siedzieliśmy w dresach i kurtkach 😉

Pogoda w południowo zachodniej części Algarve w zależności od miesiąca i pory roku

Zwróćcie uwagę, że piszę wyłącznie o rejonie Algarve. A konkretnie o południowo zachodniej części Algarve, która jest trochę specyficzna, bo, poza zachodnią częścią, jest chłodniejsza i bardziej wietrzna niż pozostałe części tego rejonu. Tutaj mieszkam i mówię o pogodzie z ostatnich dwóch lat z własnego doświadczenia. Oczywiście mocno w uproszczeniu 🙂

Jaka jest pogoda zimą w Algarve?

Jak mówi Tomek, jak jest zima, to musi być zimno. Proste. I mimo, że nie ma mrozów, ani śniegu, to nawet na południu Europy w Algarve jest zimno. Nie tyle na zewnątrz, co wewnątrz … Niewiele portugalskich domów jest ogrzewanych, więc temperatura zimą na dworzu i w domu jest bardzo podobna. Przy 20 stopniach jest ok, gorzej jak jest przy 14, a najgorzej, kiedy w nocy spada do około 0 (rzadko, ale się zdarza). Dość często, jak na Portugalię, pada deszcz. Dzięki, któremu krajobraz robi się soczysto zielony. Kwitną pierwsze kwiaty. Powietrze niesamowicie pachnie. Przyroda zaczyna budzić się do życia.

Pogoda w Algarve w grudniu

W grudniu jest coraz chłodniej, ale zdarzają się jeszcze ciepłe dni. Wiatr jest zimniejszy, częściej pada deszcz. Coraz częściej zaczynamy sięgać po kurtki, szczególnie rano i po zachodzie słońca. Ale bywają i dni, kiedy wygrzewamy się w strojach na plaży. Pogoda jest w kratkę.

Pogoda w Algarve w styczniu

Styczeń to najzimniejszy miesiąc w Portugalii. Ale i tak zazwyczaj jest około 14 stopni, a kiedy świeci słońce może być naprawdę ciepło. W styczniu często pada deszcz. Ale pomimo, że jest to najzimniejszy miesiąc w roku, w Algarve nie mamy potrzeby posiadania ocieplanej kurtki. Wystarczy nam lekka kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i od czasu do czasu polar jako wewnętrzna warstwa. Z łatwością można zaobserwować, że im dłużej ludzie tutaj mieszkają, tym cieplej się ubierają. W sklepach królują puchówki i Portugalczycy je noszą. Obcokrajowca, a szczególnie turystę, łatwo poznać po lżejszych ubraniach.

Pogoda w Algarve w lutym

Od lutego robi się trochę cieplej niż w styczniu, ale pogoda dalej jest w kratkę, podobnie jak w grudniu. Zdarzają się momenty nawet na krótki rękaw, bo jest bezchmurne niebo i bezwietrzny dzień. A następnego dnia na kurtkę i polar, bo wieje i pada deszcz.

Jaka jest pogoda wiosną w Algarve?

Wiosną powietrze już staje się cieplejsze, coraz bardziej letnie. Mocno wieje, ale wiatr jest coraz cieplejszy. Wszystko dookoła kwitnie. Człowiek nie nadąża za podziwianiem przyrody, bo ona, szczególnie po deszczu, szaleje. Jest niesamowicie pięknie!

Pogoda w Algarve w marcu

W marcu temperatury są już w wyższe, a powietrze cieplejsze. Zazwyczaj jeszcze mocno wieje. Kurtki są już coraz rzadziej potrzebne. Głównie na deszcz. Coraz cześciej pogoda pozwala na noszenie w środku dnia krótkich rękawów.

Pogoda w Algarve w kwietniu

W kwietniu powoli czujemy, że powietrze zmienia się na letnie. Jeszcze wieje. Czasem pada. Coraz częściej pogoda pozwala na noszenie w ciągu dnia krótkich rękawów.

Pogoda w Algarve w maju

Maj to już miesiąc na krótki rękaw i szorty. W maju jeszcze mocno wieje i może być trochę deszczu. Ale powietrze jest ciepłe, czuć już lato w powietrzu.

Jaka jest pogoda latem w Algarve?

Lato to brak deszczu, raczej stała, wysoka temperatura. Chłodne poranki i wieczory, które dają ukojenie i umożliwiają przewietrzenie mieszkania. W Portugalii, pomimo stale wysokich temperatur, nie korzystamy z klimatyzacji. W Polsce wręcz przeciwnie, klimatyzacja była w trakcie upałów wybawieniem. Ziemia jest sucha, krajobraz staje się żółto pomarańczowy. W miastach jeszcze jest kolorowo, bo w letnich miesiącach obficie kwitną bugenwille.

Pogoda w Algarve w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, kiedy jest bardzo ciepło, ale przyjemnie wieje. Temperatura nie jest jeszcze męcząca.

Pogoda w Algarve w lipcu i w sierpniu

Lipiec, sierpień to z kolei upały. Nie ma deszczu. Mniej wieje, a jak wieje, to tylko przyjemnie. Zdarzają się fale upałów, które trwają zazwyczaj około 4 dni, kiedy jest bardzo gorąco. Im dalej od oceanu, tym goręcej. To też niestety miesiące częstych pożarów.

Jaka jest pogoda jesienią w Algarve?

Dopiero mieszkając w Portugalii naprawdę polubiłam jesień. Nie trzeba się jeszcze żegnać z letnią pogodą, bo ona dalej jest i przygotowywać na mrozy, bo ich w ogóle nie będzie. Krajobraz jesienią jest najmniej ciekawy. W Algarve raczej ciężko znaleźć liściaste drzewa, z których spadają kolorowe liście. Ale pogoda jest fantastyczna.

Pogoda w Algarve we wrześniu

Wrzesień to, tak jak czerwiec, miesiąc, kiedy jest jeszcze bardzo ciepło, ale przyjemnie wieje i temperatura nie jest już męcząca.

Pogoda w Algarve w październiku

Październik wciąż jest bardzo ciepły. Mało wietrzny i jeszcze raczej nie deszczowy. W ciągu dnia dalej można jeszcze nosić krótkie rękawki i szorty.

Pogoda w Algarve w listopadzie

W listopadzie znowu powoli zaczynamy nosić długie spodnie i bluzy. Ale bywają jeszcze dni, w których z powodzeniem można się opalać.

Podsumowanie pogody w Algarve w ciągu roku

 • W południowo zachodniej części Algarve słońce świeci średnio przez 300 dni w roku.
 • I praktycznie przez tyle samo dni wieje (to moje osobiste spostrzeżenie ;))
 • Zimą wiatr jest mało przyjemny, latem jest wręcz pożądany.
 • W lipcu i sierpniu raczej nie ma szans na deszcz.
 • W czerwcu i wrześniu szanse również są niewielkie.
 • Przez resztę roku pada zazwyczaj w nocy.
 • A nawet w deszczowy dzień możemy spodziewać się choć przez chwilę ujrzenia promieni słonecznych. Wszystko dzięki temu, że wieje.
 • A dlatego, że wieje, to nawet w słoneczny, ale bardzo wietrzny dzień może być zimno.

Mam nadzieję, że mnie więcej rozwiałam wątpliwości co do pogody, jak nie, to pytajcie dajej 😉

Niedługo opowiem Wam co warto spakować jadąc do Portugalii. I udostępnię Wam moją uniwersalną listę rzeczy, które pakujemy wyjeżdżając na dłuższe czy krótsze wakacje w Portugalii.

Komentarz