Estepona, najbardziej kolorowe miasto w Andaluzji

Estepona to moim zdaniem jedna z najciekawszych i najładniejszych miejscowości na Costa del Sol. Trafiliśmy do niej zupełnie przypadkiem. Opis w przewodniku nie zachęcał nas do odwiedzenia tej miejscowości. Dowiedzieliśmy się z niego, że główną atrakcją Estepony są plaże, że w mieście nie ma zabytków (nie jesteśmy ich wielkimi fanami, ale wzmianka o ich braku wskazywała na brak ciekawej architektury), że przyjeżdżają tu głównie rodziny z dziećmi, bo jest wiele parków rozrywki (ich fanami również nie jesteśmy) i że jest bardzo tłoczno. Po przeczytaniu tego opisu miasto to zepchnęłam na dół mojej podróżniczej listy.

Prawdopodobnie byśmy je ominęli, gdyby nie spotkanie z blogerką (mowa o Kasi prowadzącej bloga Travelicious, jeśli nie znacie, to nadrabiajcie, to niezwykle inspirujące miejsce w sieci), która akurat była tu w tym samym czasie z rodziną. Wspaniałe spotkanie, pyszny obiad zjedzony w restauracji w porcie 11&11, którą bardzo polecam, spacer po bulwarze, a następnie włóczenie się ulicami starego miasta wystarczyły, żeby rozkochać nas w Esteponie. Plaże faktycznie były piękne i długie, ale poza plażami była i świetna architektura i było pusto. Tłumy może i są, ale latem. Poza sezonem jest bardzo spokojnie. Potem wracaliśmy tu jeszcze wiele razy. Za każdym razem jeszcze bardziej zachwyceni. Zapraszam Was na spacer ulicami Estepony.

Spacer po starym mieście w Esteponie

Spacer ulicami starego miasta w Esteponie to punkt obowiązkowy. To tu można poczuć prawdziwą Andaluzję. Tu jest cicho, spokojnie, w październiku, listopadzie i styczniu było tu praktycznie pusto. Ulice są wąskie, otoczone z dwóch stron białymi budynkami ozdobionymi kolorowymi donicami. Każda ulica ozdobiona jest innym kolorem doniczek, są niebieskie, różowe, żółte, zielone, miętowe, a nawet fioletowe w paski czy czerwone w kropki. A co najważniejsze stare miasto jest zamknięte dla samochodów, dlatego o świetny klimat i piękne zdjęcia jest tu naprawdę łatwo.

Spacer po porcie w Esteponie

Port w Esteponie to klimatyczne miejsce, my lubiliśmy przychodzić tutaj na jedzenie. Jest tam sporo fajnych restauracji, w których serwowane są świeże ryby i owoce morza, nawet takie prosto z kutrów.

Spacer szlakiem kolorowych murali w Esteponie

Estepona słynie z kolorowych murali. Jest ich w mieście prawie 50! My widzieliśmy tylko kilka, każdy robił duże wrażenie. Bardzo fajnym pomysłem jest zwiedzenia Estepony ich szlakiem. Mapa murali w Esteponie – tutaj znajdziecie mapę, na której oznaczone są wszystkie 46 murali.

Plaże w Esteponie

Nie wiem jak to się stało, ale nie mam ani jednego zdjęcia plaż w Esteponie. A są one naprawdę dużym atutem tego miasta. Przy plaży jest długi deptak, a przy deptaku znajdują się klimatyczne restauracje i place zabaw dla dzieci. To miejsce jesienią tętniło życiem, w pozytywnym sensie, nie było tłumów, panował tu świetny klimat.

Esteponę naprawdę warto zobaczyć. Jeśli wybieracie się do Andaluzji, to polecam wpisać to miasto wysoko na listę miejsc do odwiedzenia. Estepona jest też moim zdaniem świetną bazą noclegową, sama w sobie jest piękna i ciekawa, a dodatkowo jest świetny punktem wypadowym w różne ciekawe andaluzyjskie rejony. W jedną stronę niedaleko stąd do Tarify, Gibraltaru, Casares, a w drugą do Marbelli i Malagi.

Więcej o Andaluzji możecie przeczytać w postach:

Jak zorganizować wakacje w Andaluzji. – o tym jak dolecieć na miejsce, najfajniejsze miejscowości na bazę noclegową, jakie miejsca warto zobaczyć, gdzie wypożyczyć samochód i czy warto podróżować po Andaluzji z dziećmi.

Wakacje w Andaluzji. Subiektywna lista 10 najpiękniejszych miejsc. Część 1 – o tym jakie miejsca warto zwiedzić w Andaluzji, co nam się najbardziej podobało podczas 2 miesięcy spędzonych na Costa del Sol.

Fotorelacja z Tarify – dużo zdjęć i trochę o tym dlaczego to miasto jest dla mnie wyjątkowe.

Fotorelacja i przewodnik po Mijas – dużo zdjęć i sporo informacji co warto zobaczyć w jednym z moich ulubionych andaluzyjskich miasteczek.

4 komentarze

 • Gąska
  17/09/2018 at 15:12

  Ależ tam fajnie!

 • Leszek
  31/01/2019 at 00:21

  czesć! Czy mogła byś zdradzić w jakim mieszkanku mieszkaliście? Lub coś polecić na airbnb w Esteponie?

 • Anna
  15/04/2020 at 13:44

  Trudno się nie zgodzić z tym, że to najbardziej kolorowe miasteczko wybrzeża Costa del Sol. Piękne i inspirujące zdjęcia.

Komentarz