Przemysł tekstylny i modowy jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych gałęzi przemysłu. Znajduje się w czołówce największych trucicieli naszej planety. Dlatego tak ważne jest, żeby kupować odpowiedzialnie, rozważyć każdy pojedynczy zakup, nie kupować pod wpływem emocji w danej chwili. Ważne jest, żeby zwracać uwagę na skład i zaopatrywać się w ubrania dobrej jakości, które będą służyły latami, a nie lądowały na śmietniku po jednym sezonie.
W ostatnich latach na polskim rynku powstało wiele firm, które nie tylko tworzą przepiękne ubrania, ale starają się również, żeby planeta nie cierpiała przy ich produkcji. Chciałabym Wam przedstawić kilkanaście polskich marek, których filozofia opiera się na tworzeniu ponadczasowej, dobrej jakości odzieży. Wszystkie marki tworzą lokalnie, a wszystkie swetry, o których dziś mowa, tworzone są ręcznie. Do wyrobu swetrów wykorzystywane są naturalne przędze, takie jak wełna owcza, wełna z merynosów, wełna z alpaki, jedwab, kaszmir, moher, bawełna organiczna.
Zamiast kilku marnej jakości swetrów z sieciówek warto zainwestować w jeden dobrej jakości sweter, w którego wykonanie ktoś włożył swoje serce, i który będzie nas grzał latami. Zyska na tym planeta, my zyskamy miejsce w szafie.
Na powyższym zdjęciu od lewej: 1. Finke | 2. Roboty ręczne | 3. Bsides | 4. Finke | 5. Szydłownia | 6. Finke | 7. Warm knit | 8. Angels of Rock | 9. Soul label | 10. Warm knit | 11. Roboty ręczne | 12. Bsides
1. Aleksandra Suska
O marce – Aleksandra Suska
Przygodę z dziewiarstwem Aleksandra rozpoczęła od szydełka, następnie przerzuciła się na druty i to właśnie na drutach wykonuje swoje projekty. Rzemiosła nauczyła się sama, chociaż jej tata podkreśla, że dar został jej przekazany w genach po jego mamie, która była wyśmienitą dziewiarką. Niestety nie miała możliwości jej poznać, ale ma na to dowody w postaci odziedziczonych chust i obrusów. Jest ogromnie dumna, że kontynuuje rodzinne rzemiosło. Wierzy, że ręcznie tworzona dzianina, utkana jest nie tylko z włóczki, ale także z czasu poświęconego na jej wykonanie, kreatywności i uczucia, które wkłada w każdy centymetr powstającego powolnie rękodzieła.
O swetrach – Aleksandra Suska
Każdy sweter jest wykonany ręcznie na drutach z wysokogatunkowej wełny. Każdy jest niepowtarzalny, a praca nad nim zajmuje kilkadziesiąt godzin. Ubrania i akcesoria marki powstają w całości w Polsce. Cały proces tworzenia, od etapu projektowania do wykonania odbywa się pod jednym dachem.
Z dbałości o środowisko od początku istnienia marki Aleksandra Suska stawia na najwyższej jakości włókna, zwracając uwagę na sposób ich wytwarzania. Do wyrobu swoich dzianin używa najlepszej jakości włóczek, między innymi antyalergicznej wełny merynosa, czy alpaki, jedwabiu, kaszmiru, a także delikatnego moheru z jedwabiem.
Projekty tworzy z myślą o kobietach, o tym żeby czuły się w nich, nie tylko komfortowo, ale również wyglądały oryginalnie i pięknie. Swetry charakteryzują się uniwersalnością i ponadczasowością. Dzięki temu nie okażą się hitem jednego sezonu.
Link do kolekcji swetrów Aleksandra Suska
2. Angels of rock
O marce – Angels of Rock
Angels of Rock to anielska manufaktura zlokalizowana na polskim wybrzeżu. Celem Anety, założycielki marki, jest tworzenie dobrych ubrań, które podkreślają kobiecość, ale nie w dosłowny sposób. Takich, w których kobiety będą czuły się pewnie i komfortowo, bo będą sobą. Aneta nie goni za trendami i szybką modą. W ofercie ma stałe produkty, które każda kobieta może nosić latami. We wszystkie projekty wkłada ogrom pasji i serca. Wszystkie ubrania są szyte w dwóch małych szwalniach nad polskim morzem.
O swetrach – Angles of Rock
W ofercie Angels of Rock znajdziecie dwa modele swetrów. Obydwa wykonane ręcznie na drutach.
Oversizowy kardigan z wełny powstaje tylko na indywidualne zamówienie. Proces tworzenia zajmuje około 40 godzin ręcznej pracy. Dzięki tem jest jedyny w swoim rodzaju. Istnieje możliwość wybrania koloru i rodzaju wełny, z którego ma zostać zrobiony.
Sweter z odkrytymi plecami jest tworzony w polskiej dziewiarni pod Łodzią, z miękkiej wełny merynosa. Jest ciepły i nie gryzie. Można go nosić na odwrót.
Link do kolekcji swetrów Angels of Rock
3. Berenika Czarnota
O marce – Berenika Czarnota
Berenika Czarnota to polska projektantka mody. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie w Niemczech. Jej projekty to między innymi ręcznie robione dzianiny.
O swetrach – Berenika Czarnota
Berenika koncentruje się przede wszystkim na jakości tkanin i przędzy, z której produkuje swoje ubrania. Do wyrobu swetrów używa wełny, wełny z merynosów, moheru i bawełny. W kolekcji marki znajdziecie zarówno ponadczasowe, klasyczne formy i stonowane kolory, jak i bardziej odważne fasony, barwy i wzory. Bernika uważa, że autorskie ubrania tworzone przez projektantów pomagają kobietom poczuć się wyjątkowo.
4. B SIDES HANDMADE
O marce – B SIDES HANDMADE
Założycielką i projektantką B SIDES HANDMADE jest Basia Chrabołowska. Marka powstała dzięki więzi łączącej babcię z wnuczką, wspólnej miłości do wełny oraz nowoczesnej interpretacji przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy. Marka oferuje najwyższą jakość, unikalne projekty, prostotę oraz funkcjonalność. Projekty, łączące modę, sztukę oraz edukację zapewniły B SIDES HANDMADE miejsce w finale Plebiscytu PKN Orlen “Polacy z werwą” w kategorii design w 2013 roku.
O swetrach – B SIDES HANDMADE
Nieszablonowe projekty B SIDES HANDMADE otulają zmysłowo ciało, w żaden sposób go nie ograniczając. Łączą minimalizm z ekspresją koloru, a funkcjonalność ze zmysłową kobiecością. Wszystkie swetry tworzone są ręcznie przez Podlaskie dziewiarki z najlepszej jakości stuprocentowej peruwiańskiej wełny z alpaki i merynosów. Są niezwykle lekkie i miękkie, posiadają właściwości antyalergiczne i nie sprawiają trudności w pielęgnacji.
Link do kolekcji swetrów Bsides
5. Finke
O marce – Finke
Założycielką marki Finke jest Sandra Burek. Głównymi założeniami marki są wygoda, prostota i ponadczasowość. Każdy projekt jest wykonany starannie, z dbałością o najmniejszy szczegół z wysokiej jakości produktów.
O swetrach – Finke
Swetry wykonane są ręcznie na drutach i szydełku w 100% z naturalnych surowców. Finke stawia przede wszystkim na naturalny skład produktów. Do wyrobu swetrów używa peruwiańskiej wełny owczej, wełny z merynosów, wełny z alpaki, jedwabiu i bawełny.
Link do kolekcji swetrów Finke
6. Hekle
O marce – Hekle
Założycielką marki Hekle jest Agata. Choć, jak twierdzi, marka, brzmi dumnie, a to niewielka manufaktura, gdzie na dobre od 2015 roku Agata przepadła. Tworzy ubrania i akcesoria dla dzieci i kobiet, wykonując je własnoręcznie na drutach. Sama jest mamą i wie jak ważne są dla niej jakość, ponadczasowość, funkcjonalność, luz i chociaż odrobina indywidualności. Opisując to co tworzy musi zaznaczyć, że wyznaje zasadę, że basic to stan jej umysłu. Chce, aby projekty były uniwersalne i dały się przenosić dowolnie w czasie, nawet na kolejne pokolenia.
O swetrach – Hekle
Agata sięga po włóczki naturalne, mieszanki wełny z jedwabiem, moherem, merynosy, alpakę, bawełnę organiczną. Wszystkie produkty powstają z ogromną starannością na każdym etapie procesu, tak, aby służyły i cieszyły jak najdłużej. Realizuje głównie indywidualne projekty, ale kolejnym etapem rozwoju będzie wprowadzenie stałej oferty, nad którą obecnie pracuje.
Link do konta na Instagramie, gdzie możecie obejrzeć projekty swetrów Hekle oraz złożyć zamówienie
7. Mon Du
O marce – MonDu
MonDu to domowa pracownia dziewiarstwa ręcznego, która powstała z potrzeby dzielenia się rękodzielniczą pasją.
O swetrach – MonDu
Wszystkie swetry wykonane są ręcznie na drutach lub szydełku według własnych projektów, z wyczuciem estetyki, dużą dbałością o detale i jakość wykonania. Produkty często wykonywane są w krótkich seriach, niekiedy w pojedynczych egzemplarzach, co podkreśla ich unikatowy charakter. Oferta jest na bieżąco poszerzana o nowe modele zgodnie z aktualnymi trendami. Istnieje również możliwość zamówienia produktu, którego już nie ma, a był dostępny oraz możliwość realizacji zamówienia indywidualnego. Do wyrobu swetrów wykorzystywane są głównie wełna, wełna z alpaki, wełna z merynosów, bawełna.
Link do kolekcji swetrów MonDu
8. Panapufa
O marce – PanaPufa
Marka dla ludzi o otwartych umysłach, ceniących jakość, komfort i piękno. PanaPufa z miłości i pasji do designu projektuje, a następnie ręcznie wykonuje unikalne przedmioty, między innymi swetry. Fascynuje ją szeroko rozumiane pojęcie folkloru, jako nawiązania do polskiej tradycji ludowej z całym bogactwem barw i wzorów oraz techniką rękodzieła. Łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi trendami mody.
O swetrach – PanaPufa
Wszystkie produkty wykonywane są ręcznie, z wielką dbałością o detal. Swetry wykonane są z naturalnych, lokalnych, najwyższej jakości materiałów. Do wyrobu swetrów wykorzystywane są wełna, wełna z merynosów i wełna z alpaki. Swetry wykonane są na grubych drutach i mają charakterystyczny gruby splot.
Link do kolekcji swetrów PanaPufa
9. Pulpa
O marce – Pulpa
Pulpa to minimalistyczna odzież w całości tworzona lokalnie, zgodnie z filozofią swojej projektantki, Marty Maruszczyk.
Marta od dzieciństwa była zafascynowana modą i dojrzewała wraz ze swoim hobby. Szyła po godzinach, by w końcu zamienić to w tworzenie na pełen etat. Potrzeba dzielenia się z innymi sprawiła, że niejako przez przypadek stworzyła markę, którą sama chętnie nosi. Pulpa jest na tyle elegancka, by zaspokajać pragnienie piękna, i na tyle wygodna, że spełnia potrzebę swobody.
O swetrach – Pulpa
Swetry wykonywane są ręcznie na maszynie bez prądu. Praca na takiej maszynie wymaga równie dużo precyzji, wiedzy i zaangażowania, co robienie na drutach. Wzorów nie projektuje komputer, wszystko jest przeliczane ręcznie, bazując na próbach, korektach i kolejnych próbach. A po udzianiu, sweter jest ręcznie zszywany. Zrobienia jednego swetra zajmuje minimum 3 dni. Do wyrobu swetrów wykorzystywana jest mieszanka delikatnej wełny z alpaki z jedwabiem.
Link do kolekcji swetrów Pulpa
10. Roboty ręczne
O marce – Roboty ręczne
Roboty ręczne to rodzinna marka, która powstała z miłości do tradycyjnego rzemiosła oraz zamiłowania do ponadczasowego wzornictwa. Projektantką marki jest Marta Iwanina-Kochańska, której pasją i główną metodą produkcji jest dziewiarstwo ręczne. Marka pracuje z lokalnymi rzemieślnikami kochającymi swoją pracę. Projektuje ponad sezonowe wzory, stara się tworzyć poza ramami czasu i przemijających trendów. Każdego sezonu przedstawia nowe modele, kolory, sploty. Tworzy również „na miarę” personalizując istniejące modele i projektując na zamówienie. Na konsultację, miarę i zakupy można udać się do warszawskiego atelier przy ulicy Mozaikowej.
O swetrach – Roboty ręczne
Marka nieustannie poszukuje włóczek spełniających wysokie wymagania, dobrych, długowiecznych mieszanek przędz. Pracuje na hipoalergicznej alpace, niezastąpionej na każdą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Dla wrażliwej skóry i na cały rok poleca wełnę z australijskich merynosów. Dziergają z wełny wielbłąda, jaka, kaszmiru, jedwabiu, i delikatnego koziego mohairu. Letnie dzianiny wykonane są z organicznej bawełny i bambusa. W składzie niektórych włóczek można znaleźć niewielki dodatek syntetycznej przędzy, która opóźnia procesy mechacenia i rozciągania. Dzianiny wykonane ręcznie zawsze ulegają delikatnemu powiększeniu.
Link do kolekcji swetrów Roboty ręczne
11. Soul label
O marce – Soul label
Soul label wierzy w odpowiedzialne tworzenie ubrań wysokiej jakości i autentyczność. Nie koncentruje się na trendach, podąża za inspiracją, którą czerpie z natury i samoświadomości. Jako część przemysłu tekstylnego i modowego, który jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych gałęzi przemysłu na naszej planecie, czuje się odpowiedzialna wobec społeczeństwa i ziemi. Pragnie zaszczepić w klientach myśl, aby kupować odpowiedzialnie, rozważyć każdy pojedynczy zakup, tak jak sama rozważa każdy etap procesu projektowania i produkcji.
O swetrach – Soul label
W Soul Label wszystkie materiały wybierane są z ogromną dbałością i ostrożnością. Do produkcji swetrów używa tylko naturalnej przędzy, takie jak wełna merynosa, alpaka z wełną, moher z jedwabiem. Historia swetrów, które produkuje zaczyna się od znalezienia przędzy. Soul label musi się w niej zakochać, żeby zdecydować się na zakup. Przędza musi spełnić wszystkie oczekiwania, czyli być wytwarzana bez szkody dla zwierząt, do jej barwienia nie mogą być używane żadne szkodzące środowisku i ludziom chemikalia oraz musi mieć odpowiedni wygląd. Każdy sweter jest dziergany ręcznie.
Link do kolekcji swetrów Soul label
12. Szydłownia
O marce – Szydłownia
Założycielką marki Szydłownia jest Anna Rosłowska. Tworzy z myślą o dostarczeniu niepowtarzalnych produktów najwyższej jakości, w przystępnej cenie. Każdy wyrób jest od początku do końca wykonywany ręcznie, głównie na drutach i mimo powielanego wzoru każdy jest tak naprawdę inny. Każde „oczko” robione ręcznie jest czymś nowym, jest po prostu inne w przeciwieństwie do wyrobów maszynowych. Marka stara się udowodnić, że dobry jakościowo produkt będzie służył przez lata oraz, że prostota i minimalizm zawsze zwyciężą. Anna wie to z własnego doświadczenia. Produkty z nowej oraz z ubiegłych kolekcji sprzedają się na tym samym poziomie, co oznacza, że są ponadczasowe, są ponad trendami. I to jest dla niej największym komplementem.
O swetrach – Szydłownia
Do produkcji swetrów używane są naturalne przędze, głównie wełna z alpaki, wełna z merynosów, jedwab, bawełna i len. Wszystkie włóczki posiadają certyfikat OEKO-TEX. Zwierzętom podczas strzyżenia nie dzieje się krzywda (według deklaracji producenta). Stworzenie idealnego prototypu włącznie z opisem zajmuje 1-3 tygodni pracy, wszystkie prototypy Anna tworzy sama. Do każdego swetra ogromnie się przywiązuje i wkłada w jego wykonanie całe serce, przez co z każdym z nich ciężko jej się rozstać.
Link do kolekcji swetrów Szydłownia
13. Warm knit
O marce – Warm knit
Założycielką marki Warm knit jest Kamila. Warm knit w jej odczuciu oznacza po prostu ciepło. Od zawsze uwielbiała rzeczy, które mają duszę, czyli te robione ręcznie. Ukochane druty i wełna dają jej możliwość tworzenia takich produktów. Zapewniają również ogromny wachlarz możliwości, nie ma tu miejsca na nudę. Realizacja własnych pomysłów to dla niej klucz do samorealizacji. Dobrze wykonany sweter i naturalna wełna potrafią otulić, przytulić i ogrzać. Każda jej praca jest wyjątkowa, bo wykonana specjalnie dla Ciebie.
O swetrach – Warm knit
Kamila bazuje głównie na alpace i alpace z jedwabiem, czasem wełnie z merynosów.
Link do kolekcji swetrów Warm knit
14. Wiatru czas
O marce – Wiatru czas
Założycielkami marki są mama i córka, Iza i Roma. Iza żyje na wsi pod Lublinem, Roma po drugiej stronie Polski w Trójmieście. Odległość nie stała na przeszkodzie, żeby Iza i Roma połączyły siły i stworzyły Wiatru czas. Iza kocha dziergać i szaleje na drutach, a Roma koordynuje temat zamówień.
O swetrach – Wiatru czas
Każdy sweter powstaje na potrzeby indywidualne według wszelkich zaleceń osoby, która będzie go nosiła. Przed wykonaniem swetra omawiane są wymiary, kolor, wzór, włóczka. Czasem są to grube, ciepłe swetry, czasem delikatne i kobiece z dużymi dekoltami, a czasami eleganckie, które można założyć do garniturowych spodni i koszuli. Wiatru czas stara się spełnić oczekiwania kobiet, które swój wymarzony sweter noszą w głowie zamiast na plecach. Do produkcji swetrów wykorzystywana jest wełna, alpaka, wełna z merynosów i mieszanki włóczek.
15. Woolin
O marce – Woolin
Woolin to pracownia dziewiarska oraz krawiecka. W proces produkcji zaangażowana jest rodzina i lokalni wytwórcy. Marka pracuje zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. Jest dumna, że wszystkie projekty w 100% wyprodukowane są w Polsce.
O swetrach – Woolin
Swetry Woolin dziergane są ręcznie z najdoskonalszych włóczek takich jak jedwab, alpaka, wełna merino. W wytworzenie każdego produktu marka wkłada mnóstwo serca i pasji. Dbaja, aby każda rzecz była unikalna i spełniała najwyższe standardy jakości. Chce pokazać, że istnieją rzeczy ponadczasowe, proste w formie i unikatowe. Wszystkie ubrania dostępne są na zamówienie w myśl ruchu zero waste.
Link do kolekcji swetrów Woolin
Jeśli szukacie innych polskich marek odzieżowych, to zachęcam do przeczytania również tego wpisu – Zestawienie polskich marek oferujących ubrania z lnu.
A jeśli spodobał Wam się wpis, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się nim i udostępnicie go dla szerszego grona odbiorców.
świetny wpis- wiele pięknych marek o których nie slyszlałam- moje ostatnie odkrycie to Heyhola na imstagramie, gdzie kupiłam piękny ręcznie robiony sweterek z alpaki dla mojej rocznej córeczki. uwielbiam takie rzeczy <3
Nareszcie znalazłam marki z ręcznie robionymi swetrami. Dziękuję.
Bardzo się cieszę, że wpis się przydał 🙂
super blog
Cz może Pani polecić jakieś marki, które szyją bawełniane lub wełniane czapki, ale dla mężczyzn? 🙂
Na pewno Wiatru czas robi czapki na zamówienie, można wybrać krój, kolor, rodzaj włoczki. Mam wersję dla siebie i dziewczynek, są pięknie wykonane, polecam ?
Ale ceny ! Welna ze złotej owcy 😉
To swetry robione ręcznie. Do ceny materiału trzeba doliczyć wiele godzin pracy człowieka.
Ach Rzeczy od Aleksandra Suska – marzenie! Zestawienie fajnie wzbogacić o Yellow Yarny Yak (piękne wyroby wełniane – swetry i nie tylko) oraz Alwero (niesamowite rzeczy – od swetrów, przez płaszcze po koce).