Praia do Castelejo i praia da Cordoama. Piękne, długie, dzikie plaże w Algarve otoczone czarnymi klifami.

Zgrałam niedawno na laptopa wszystkie zdjęcia, które zrobiłam do tej pory w Portugalii, w ciągu ostatnich dokładnie 515 dni 😉 Mam tych zdjęć prawie … 25 tysięcy! Żałuję, że tak bardzo jak kocham robić zdjęcia, nie lubię ich przeglądać, porządkować, wybierać i obrabiać … Myślałam, że zacznę to robić po powrocie do Polski, ale na powrót się nie zapowiada 🙂

Postanowiłam zacząć dzielić się z Wami zdjęciami i opowieściami o naszych ulubionych miejscach w Portugalii. Na start zapraszam Was na przepiękne plaże otoczone ciemnymi, prawie czarnymi klifami plaże Castelejo i Cordoama. O tych miejscach raczej nie przeczytacie w przewodnikach. Ale jeśli kochacie dziką naturę i duże, puste przestrzenie, są to miejsca warte Waszej uwagi.

Plaże Castelejo i Cordoama położone są w zachodniej części wybrzeża. Są bardziej wietrzne i panuje tam chłodniejszy klimat niż na plażach położonych na południu Algarve. Często występuje tam mgła, a nad wodą i piaskiem unosi się bryza.

Na tych plażach w ciągu ostatniego roku widziałam najpiękniejsze zachody słońca. Słońce „wpada” prosto do oceanu, niebo mieni się najróżniejszymi odcieniami, a fale przybierają najrozmaitsze kształty. Obejrzyjcie zdjęcia i sami zobaczcie jak bardzo te same miejsca mogą się różnić w zależności od pory roku, pory dnia i pogody. I w każdym wydaniu wyglądać równie pięknie.

Praia do Castelejo

Plażę Castelejo otaczają zielone zbocza porośnięte śródziemnomorskim zaroślami. Klify otaczające plażę są wysokie i ciemne. Plaża jest długa, w czasie przypływu staje się wąska. Lubiana przez surferów. Przy plaży znajduje się restauracja (poza sezonem zamknięta). W okresie wakacyjnym na plaży dyżurują ratownicy.

Praia da Cordoama

Plaża Cordoama to ogromna plaża, bardzo długa, ale w czasie przypływu staje się wąska. Klify otaczające plażę są wysokie, sięgają ponad 100 metrów wysokości. Wzgórze jest nie tylko naturalnym punktem widokowym, ale wykorzystywane jest również przez paralotniarzy jako miejsce startów. Na plaży znajduje się restauracja oraz szkoła surfingu (poza sezonem zamknięte). W okresie wakacyjnym na plaży dyżurują ratownicy.

Lokalizacja i dojazd do plaż Castelejo i Cordoama

Plaże Castelejo i Cordoama położone są w gminie Vila do Bispo niedaleko głównej miejscowości, od które gmina wzięła swoją nazwę. Zlokalizowane są na północny zachód od miasteczka.

Dojazd drogą asfaltową z Vila do Bispo od targu miejskiego do plaży Castelejo to około 4 km, do plaży Cordoama około 5 km.

Na rozwidleniu (widocznym na zdjęciu poniżej) skręcając w lewo stromą drogą w dół zjedziecie do plaży Castelejo, skręcając w prawo łagodniejszą drogą dojedziecie do plaży Cordoama.

W okolicy plaż znajduje się sporo miejsc parkingowych. Przy obydwu plażach są również zorganizowane parkingi, poza sezonem praktycznie puste.

Lokalizacja Praia do Castelejo
Lokalizacja Praia do Cordoama
Więcej wpisów o Portugalii znajdziecie tutaj - Portugalia.

3 komentarze

 • Agata
  02/02/2022 at 17:30

  To są NAJPIĘKNIEJSZE zdjecia jakie ostatnio widziałam ❤️❤️❤️ Totalna magia! Marze o ich wydrukowaniu i oprawienie w ramki…

 • Olga
  21/02/2022 at 15:36

  Piękne zdjęcia. Ile bym oddała, by się tak znaleźć 🙂

 • Sonia
  19/04/2022 at 11:25

  Przepiękne zdjęcia! I te kolory!
  Nie mogę doczekać się kolejnych 🙂

Komentarz